Publicystyka Województwo

Przemysław Kicowski: Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zamyka kopalnię węgla brunatnego w Turowie

W opublikowanym postanowieniu TSUE można przeczytać : „Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych”.

Jest to decyzja KATASTROFALNA w skutkach dla polskiej energetyki oraz tysięcy miejsc pracy w regionie. Jak podkreśla samo PGE bez kopalnie nie ma sensu istnienie elektrowni w Turowie, co skutkować będzie utratą pracy przez około 70 tysięcy osób oraz wypadnięciem z polskiego systemu energetycznego 7 bloków energetycznych o łącznej mocy 2GW. Decyzja jest skandaliczna, ponieważ ingeruje bezpośrednio w bezpieczeństwo energetyczne Polski oraz podlega „natychmiastowemu wykonaniu”, przez co nie mamy nawet możliwości przygotowania alternatyw energetycznych dla likwidowanej kopalni i elektrowni.

TSUE

Nie wspominając już o funduszach , które zostały włożone w budowę, konserwację oraz renowację elektrowni, których nikt nam nie zwróci. Konsekwencją wyłączenia bloków energetycznych w Turowie będzie najprawdopodobniej konieczność kupowania energii z zagranicy, a ile obecnie to kosztuje przekonaliśmy się przy okazji awarii elektrowni Bełchatów kilka dni temu.Polski System Elektroenergetyczny jest w bardzo złym stanie, wymaga ogromnych nakładów finansowych oraz czasowych, żeby doprowadzić go do porządku.

Również moce zainstalowane w naszym systemie nie rosną adekwatnie to wzrostu zużycia energii, czego konsekwencją są malejące rezerwy, przez które coraz częściej jesteśmy zmuszani kupować energię z zagranicy po znaczeni zawyżonych cenach.

Liczę na zdecydowaną reakcję polskiego rządu oraz niewykonanie wyroku TSUE. Nie może być sytuacji, w której obcy trybunał sprawiedliwości narzuca suwerennym krajom decyzję uderzającą w wewnętrzne bezpieczeństwo danego kraju oraz wymaga natychmiastowego wykonania. Pytanie pozostaje ile ta decyzja ma wspólnego z 770 miliardami przyjętymi w ramach „pomocy” od Unii Europejskiej, na ile ta łapówka obniżyła naszą suwerenność jako kraju członkowskiego ⁉ Jedno jest pewne – TSUE pokazało swoje prawdziwe oblicze i nie zważając na koszty czy konsekwencje swoich decyzji wydaje wyroki niekorzystne dla Polski.

zdjęcie wikipedia

Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio