Historia i Kultura Publicystyka

Rocznica Bitwy pod Grunwaldem – słowa refleksji

Dziś, 15 lipca, mija rocznica Bitwy pod Grunwaldem – jednej z największych średniowiecznych bitew, która zakończyła się porażką sił zakonu krzyżackiego i zwycięstwem wojsk polsko-litewskich.

Mając dziś w pamięci tę rocznicę i świadomość, że ta bitwa została przez nas wygrana, przypomniała mi się pewna myśl Romana Dmowskiego (patrz – grafika poniżej):


O co mi chodzi? Zauważcie, że obchodzimy tak tragiczne dla nas wydarzenia, jak Kampania Wrześniowa, Powstanie Styczniowe, Listopadowe i Warszawskie, lecz czy równie mocno celebrujemy tak historyczne wydarzenia, jak Bitwa pod Hodowem, Bitwa pod Wiedniem i – związana z dzisiejszą rocznicą – Bitwa pod Grunwaldem?

Żeby nie było: nie kwestionuję zasług poległych powstańców oraz rodaków, którzy zginęli podczas Kampanii Wrześniowej i ogólnie – podczas II Wojny Światowej. O tych wydarzeniach też musimy mocno pamiętać, bo są dla naszej tożsamości narodowej niezwykle istotne i jest to nasz obowiązek względem pokoleń przeszłych, niemniej jednak w mojej opinii powinniśmy równie silnie zacząć dbać o czczenie naszych zwycięstw z dawniejszych dziejów, gdyż przyczyni się to do wzmocnienia naszej dumy narodowej, która jest wbitym klinem w tzw. pedagogikę wstydu, w myśl której powinniśmy się wstydzić, że jesteśmy Polakami – a my naprawdę mamy powody do dumy z naszej historii!

Bartosz Florek

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company