Historia i Kultura

Rocznica urodzin Prezydenta Łodzi – narodowca

Wczoraj przypadała 141. rocznica narodzin Mariana Cynarskiego – prezydenta Łodzi w latach 1923-1927, członka ZL-N oraz OWP.

Był prawnikiem, wykładowcą i politykiem endeckiego Związku Ludowo-Narodowego oraz Obozu Wielkiej Polski, największej organizacji w II Rzeczpospolitej.

Marian Cynarski

Przed rozpoczęciem pełnienia obowiązków prezydenta miasta sprawował urząd sędziego w Sądzie Okręgowym w Łodzi z nadania Naczelnika Państwa. W latach 1923 – 1927 był Prezydentem Miasta Łodzi. Za jego kadencji rozwijało się łódzkie pogotowie oraz miejska przestrzeń kulturalna.

W 1927 roku Cynarski został zastrzelony nieopodal swojego mieszkania przy ulicy Andrzeja Struga 4. Mordu z zemsty dokonał Adnrzej Walaszczak – bezrobotny brukarz, który ubiegał się niegdyś bezskutecznie o pracę u prezydenta. Rzezimieszkowi pomagał kolega, niejaki Rydzewski.
Oczywiście żadne łódzkie media nawet nie wspomniały o zasłużonej dla naszego miasta postaci. Podobnie związane z Urzędem Miasta Łodzi profile na portalach społecznościowych solidarnie milczały. Jest to znamienny trend, bowiem lewicowo-liberane środowiska, za wszelką cenę próbują cenzurować narodowo-patriotyczną histore naszego miasta. Zajmując sie promowaniem coraz absurdalniejszych lewicowych teorii. Jedynie narodowcy z Ruchu Narodowego na swoim profilu oddały zasłużony hołd Prezydentowi.

Zródło fb Ruch Narodowy Okreg Łódzk, Fot. Fragmenty z ,,Gazety Lwowskiej” i ,,Republiki”, ze zbiorów cyfrowej Biblioteki Jagiellońskiej

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company