Łódź

ROMAN K. POZOSTANIE W ARESZCIE DO 13 SIERPNIA

Były ksiądz, poseł na Sejm VII kadencji z ramienia partii „Ruch Palikota” i redaktor naczelny antyklerykalnego tygodnika ,,Fakty i Mity” pozostanie w areszcie przynajmniej do 13 sierpnia. Roman K. 17 lutego 2016 został tymczasowo aresztowany na wniosek Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, która przedstawiła mu zarzuty m.in. podżegania do zabójstwa żony oraz przywłaszczenia co najmniej 900 tys. złotych.

Roman K. jest podejrzany o próbę wynajęcia dwóch osób do zabójstwa jego żony, za co gotowy był sowicie zapłacić. Zaznaczał przy tym, iż oczekuje od najemników upozorowania nieszczęśliwego wypadku lub zgonu z przyczyn naturalnych. Sam K. jest posiadaczem nielegalnie nabytej broni – pistoletu P83 oraz amunicji. Kolejnym postawionym mu zarzutem jest działanie na szkodę interesów majątkowych spółki i przywłaszczenia pieniędzy na jej szkodę w wysokości co najmniej 900 tyś. zł. Podejrzany usłyszał również zarzut, który dotyczy wyłudzenia od dwóch zakładników ubezpieczeń pieniężnych poprzez upozorowanie kradzieży dwóch samochodów.

Roman K. kształcił się w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku, później w Łodzi, a także w łódzkiej filii Akademii Teologii Katolickiej. W 1993 otrzymał tytuł zawodowy magistra teologii12 czerwca 1993 przyjął święcenia kapłańskie, po których został skierowany do służby w archidiecezji łódzkiej. Był wikariuszem w parafiach w Ruścu, Aleksandrowie Łódzkim i Ozorkowie. Twierdzi, że wiarę stracił w Aleksandrowie. Od tego czasu deklaruje poglądy silnie lewicowe i antyklerykalne. Stan kapłański porzucił w 1996, zawierając związek małżeński. W 1997 r. opublikował skandalizującą autobiografię pod tytułem Byłem księdzem. Rok później założył Stowarzyszenie Odnowy Kościoła Rzymsko-Katolickiego na rzecz Osób Poszkodowanych przez Duchownych, do którego zapisało się kilkanaście osób i które nie podjęło żadnej faktycznej działalności. Na skutek jego działań w 2015 decyzją Kongregacji ds. Duchowieństwa K. został pozbawiony stanu kapłańskiego.

Przez kilka lat należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2002 był inicjatorem utworzenia Antyklerykalnej Partii Postępu „Racja”. W 2011 został wybrany z 1. miejsca listy Ruchu Palikota w Łodzi na posła Sejmu VII kadencji. W opublikowanym przez IPN wykazie osób publicznych podano, że w 1989 K. jako kleryk został zarejestrowany jako tajny współpracownik Służby Bezpieczeństwa, czemu sam zainteresowany zaprzecza.

Liman

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers