Łódź Publicystyka

Śmieciowi samorządowcy

O ponad 40% wzrośnie od lutego opłata za wywóz śmieci w Łodzi, jak zadecydowali na nadzwyczajnej sesji radni KO-SLD. Ale jeszcze bardziej żenujące było to, co wydarzyło się po ogłoszeniu podwyżki.

34 złote miesięcznie za osobę – tyle od lutego 2021 roku będzie wynosić stawka za wywóz śmieci w Łodzi. Tak zadecydowała Rada Miasta głosami koalicji KO-SLD na specjalnej sesji 30 grudnia. Dotychczasowa stawka wynosiła 24 zł. Łodzianie zapłacą za śmieci drożej niż mieszkańcy Berlina.

Poprzedni pomysł powiązania stawki za śmieci ze zużyciem wody został uchylony przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Radni argumentowali podwyżkę nieszczelnością systemu poboru opłat, w którym za wywóz śmieci nie płaci obecnie około 60-80 tysięcy osób. Bystrzy radni uznali, że najlepszym sposobem na walkę z dziurawym systemem jest… podwyższenie opłat tym, którzy je płacą.

Całą winę za podwyżkę radni KO Sejmiku województwa łódzkiego zrzucają na marszałka Grzegorza Schreibera (PiS), który miał blokować uruchomienie na Teofilowie sortowni* przez firmę Remondis, przez co nie mogła ona brać udziału w przetargu. Marszałek miał nie wydać zezwolenia ze względów formalnych (brak odpowiedzi miasta na jego pismo).

Jakby tej przepychanki było mało, doszło jeszcze do wywlekania przez obie strony (co gorsza, uzasadnionego) nepotyzmu – KO-wcy ujawnili, że w zarządzie firmy, która aktualnie zarządza odpadami są politycy PiS, a PiS-owcy ripostowali, że w łódzkim MPO prezydent Zdanowska od lat obsadza działaczy KO-SLD.

Absolutnie żenujące, że na poziomie samorządu, który powinien być zdystansowany od partyjnej młócki, skupiony na rozwiązywaniu lokalnych spraw, mamy kolejną naparzankę PO z PiSem, które robią festiwal głupich min i przekrzykiwania się rodem z przedszkola o to, kto zaczął i kto bardziej „jest u pani”.

Absolutnie żenujące, że łodzianie wybrali sobie takich samorządowców, a jeszcze bardziej żenujące, że wszyscy wiedzą, że łodzianie dalej zagłosują na jednych i na drugich i będzie można stroić miny przez następne kadencje.

Czy po to mamy samorząd?

*sortownia w potocznym rozumieniu, ściśle nazywa się „instalacją przetwarzania odpadów” i zajmuje się całym procesem składowania oraz utylizacji odpadów.

dzienniklodzki.pl

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company