Łódź

„Śmiertelni – historia oparta na faktach” – relacja ze spotkania z Tomaszem Greniuchem

Niezwykle interesujące spotkanie miało miejsce w ostatnią sobotę w Klubie Przejazd przy ul. Tuwima 34. W ramach corocznych, łódzkich obchodów „Antykomuny” zebrani wysłuchali historii zgrupowania ze Śląska Cieszyńskiego.

„Śmiertelni – historia oparta na faktach” jest trzecią pozycją w dorobku młodego autora z cyklu o kpt. Henryku Flame „Bartku” i losach jego grupy. O ile „Król Podbeskidzia – biografia kpt. Henryka Flame „Bartka” i „Pod komendą Bartka” są tworami ściśle dokumentalnymi, tak w swoim ostatnim dziele pisarz pokusił się o stworzenie fabuły, opartej oczywiście na faktach.

W swojej nowej książce autor skupił się na historiach innych członków grupy „Śmiertelni”, zostawiając tym razem jej głównego bohatera trochę w tle. Mamy więc opowieść m. in. o dowódcach, Zdzisławie Kraus „Andrus„ czy Józefie Kołodzieju „Wichura„. „Śmiertelni – historia oparta na faktach” to historie bardziej ludzi niż oddziału.

Spotkanie miało na celu przybliżenie historii „Bartka”, a także zachęcenie do zapoznania się z najnowszą książką Tomka Greniucha. Dzięki niezwykłemu talentowi gościa do opowiadania obydwa cele zostały osiągnięte, co wnioskujemy zarówno z entuzjastycznego aplauzu po zakończeniu wykładu, jaki i z długiej kolejki po autograf w nowozakupionej książce. My również zachęcamy do zapoznania się z najnowszą książką Tomasza Greniucha, naprawdę warto!

Tomasz Greniuch jest pisarzem pochodzącym z Lewina Brzeskiego, gdzie obecnie mieszka. W 1999 r. związał się z ideą narodową. Jest historykiem, absolwentem Wydziału Historyczno-Pedagogicznego Uniwersytetu Opolskiego i doktorantem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers