Łódź

Spotkanie z hiszpańskim nacjonalistą o perspektywach dla Polski i Europy

W ubiegły piątek, 16 listopada, gościem otwartego spotkania Młodzieży Wszechpolskiej był Gonzalo Martin Garcia z hiszpańskiej partii Democracia Nacional. W bardzo ciekawym wykładzie opisał sytuację w Hiszpanii oraz porównał ją do wydarzeń dziejących się aktualnie w Polsce.

Hiszpański gość, płynną polszczyzną, opowiedział o sytuacji w swoim kraju, który jeszcze 40 lat temu uchodził za jeden z najbardziej konserwatywnych, katolickich i narodowych na świecie. Opisał, jak przez te cztery dekady na Półwyspie Iberyjskim debatę publiczną zawłaszczyła lewica, jak jedyną większą partią odwołującą się do tradycyjnych wartości jest Partido Popular (którą bardzo często porównywał do działającej w Polsce PO), na którą głosują, z poczucia bezalternatywności, także nacjonaliści – podczas, gdy ta partia już dawno odeszła od obrony państwa narodowego i katolickiej Hiszpanii.

Działacz DN analizował czas rządów gen. Franco oraz ich aktualny odbiór, a także reformy, jakie nastąpiły zaraz po śmierci generała. Przestrzegał, że tak, jak w bardzo krótkim czasie Hiszpania odeszła od katolicyzmu i tradycyjnych wartości oraz przyjęła 5 milionów imigrantów, tak podobna sytuacja może się wydarzyć w Polsce. Choć teraz mamy imponujący, przepiękny, ćwierćmilionowy Marsz Niepodległości i „modę na bycie nacjonalistą”, to sytuacja może się błyskawicznie zmienić, tak jak w Hiszpanii, gdzie w rocznicę śmierci gen. Franco jeszcze parę dekad temu maszerowało 3 miliony Hiszpanów, a teraz jest już najwyżej kilkaset osób. Gość przestrzegał przed nadmiernym rozprężeniem oraz zachęcał, aby nacjonaliści prezentowali się jako dumni i normalni ludzie, przecząc negatywnym stereotypom, jakimi są obarczani.

Piątkowe spotkanie przyniosło bardzo ciekawe spostrzeżenia, szczególnie, że płynęły one od człowieka z dystansu obserwującego sytuację w Polsce, mogącego porównać procesy obserwowane aktualnie w naszym kraju do tego, co Europa Zachodnia przeżywała kilka dekad temu – widząc opłakane skutki drogi, którą Polska powoli zaczyna zmierzać.

(p.k.)

1 KOMENTARZ

  1. Szkoda że tak słabo o tym spotkaniu informowaliście bo pejsbuka nie mam a z waszej strony w artykułach które subskrybuje na RSS informacji nie było.

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company