Łódź

Spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem w Łodzi

W ostatni czwartek stycznia w Łodzi w siedzibie Duszpasterstwa Akademickiego ‘Piątka’ odbyło się spotkanie z prof. nauk med. Bogdanem Chazanem. Profesor przybył do Łodzi na zaproszenie łódzkiego oddziału ogólnopolskiej Fundacji ‘Pro – prawo do życia’ z wykładem „Czy obrona życia może być przestępstwem?” w ramach realizowanego w DA „5” szerszego cyklu „Wolność drogą miłosierdzia”. Spotkanie poprzedzone zostało Mszą Świętą w intencji obrony życia, matek oczekujących narodzin dziecka oraz małżeństw starających się o potomstwo.

Profesor Bogdan Chazan to postać doskonale znana w Polsce. O tym szlachetnym i  bezkompromisowym lekarzu, dyrektorującym znakomicie przez 10 lat szpitalem im. Świętej Rodziny w Warszawie zrobiło się głośno, kiedy w 2014 roku odmówił zabicia dziecka w okresie płodowym, dziecka poczętego nienaturalnie w wyniku kontrowersyjnej procedury in vitro. Skutkowało to zwolnieniem go z funkcji dyrektora szpitala przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz, pod którą szpital podlega i złożeniem przez „poszkodowaną” matkę skargi do wiceprezydenta Warszawy, a także w prokuraturze. Sprawa była szyta od początku grubymi nićmi, toteż nic dziwnego, że 30 kwietnia 2015 rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie ogłosił, że śledztwo zostało umorzone. Ale nie był to koniec kłopotów znanego lekarza. Adwokat Marcin Dubienecki, znany ostatnimi czasy z kroniki policyjnej, postanowił wyszarpnąć dla swojej klientki okrągły milion złotych. Jak zatem widać – w Polsce w szlachetnego człowieka można bezkarnie uderzyć kijem bejsbolowym sprawiedliwości.

Profesor w czasie spotkania nie skupiał się nadmiernie na swoich sprawach osobistych i zawodowych. Jego rzeczowy godzinny wykład przedkładał przystępnie całość problemów współczesnego położnictwa w Polsce i potrzeby właściwych postaw lekarza – ginekologa wobec kobiety i jej dziecka. Po wykładzie bardzo licznie zebrani uczestnicy – z trudem mieszczący się w sali – mogli  bez ograniczeń zadawać interesujące ich, często niełatwe, pytania. Profesor starał się na nie rzeczowo i bez emocji odpowiadać. Po zamknięciu pytań i odpowiedzi sala na stojąco podziękowała Profesorowi gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania, jak przystało na duszpasterstwo akademickie, odmówiono, a dokładniej odśpiewano modlitwę.

Profesor poinformował, że niestety nie przenocuje w Łodzi, jak wcześniej planował, albowiem w piątek z  samego rana ma w Warszawie spotkanie z rzecznikiem dyscypliny zawodowej. Jak widać niektóre instytucje mają problemy, aby wycofać się z niepotrzebnie podejmowanych wcześniej działań.

Nagranie ze spotkania: Wykład prof. Bogdana Chazana

Jan Szałowski

Animated Social Media Icons by Acurax Wordpress Development Company