Łódź Publicystyka

Stowarzyszenie kibiców ŁKS bez odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi”

Paweł Bliźniuk, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, 9 października ostatecznie wycofał swój wniosek o przyznanie Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” dla Stowarzyszenia Kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego. Dodajmy, że tydzień wcześniej Komisja Nagród i Odznaczeń Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowała 25 wniosków o nadanie tej odznaki. Wśród nich był wniosek o nadanie odznaki stowarzyszeniu kibiców. 

Przewodniczący PO w regionie łódzkim oraz łódzki radny chciał uhonorować odznaką „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” i jak najbardziej była to słuszna decyzja. Na jej poparcie warto przytoczyć kilka przykładów działalności SK ŁKSu: organizacje dni dziecka oraz wielu innych festynów i pikników na łódzkich osiedlach, organizacje wigilii dla dzieci z domów dziecka, świąteczne akcje pomocy Polakom we Lwowie, organizacja biegu „Tropem Wilczym”, propagowanie sportowego trybu życia, pomocy mieszkańcowi Starego Polesia i wiernego kibica ŁKSu Panu Andrzejowi oraz wiele innych akcji.

Do akcji wkracza łódzki oddział Gazety Wyborczej, który przypomina o fakcie, że SK ŁKSu widnieje na „haniebnej liście” opublikowanej przez Centrum Szymona Wiesenthala, po tym jak na turnieju kibiców w 2013 roku była gra w rzut w Żyda. Informację należy uzupełnić o fakt, że SK ŁKS odcięło się od antysemickich zachowań, a sama gra była organizowana przez kibiców z jednego z łódzkich osiedli.

Łódzka Wyborcza piszę o „Uderzeniu w policzek” i standardowo przy takich artykułach powołuje się na listy „oburzonych czytelników”. Przytoczymy je poniżej:

Marians Hans taki pomysł nazywa wprost „bezczelnym”. „W pierwszej kolejności potraktowałem to jako mało zabawny żart, dziennikarski chochlik, ale niestety okazało się, że taki postulat rzeczywiście został przedstawiony. Ja jako łodzianin, ale również jako członek szeroko rozumianego narodu żydowskiego, uznaję to wydarzenie jako swoiste uderzenie w policzek i jestem przekonany, że nie stanowię na tej płaszczyźnie indywidualnego przypadku. Stowarzyszenie, które reprezentuje grupę społeczną o tak antyżydowskim nastawieniu i którego jednym z największych 'sukcesów’ jest znalezienie się na haniebnej liście opublikowanej przez Centrum Szymona Wiesenthala w 2013 roku, nie ma prawa znaleźć się wśród osób o takich osiągnięciach jak Genowefa Adamczewska [przewodnicząca stowarzyszenia Komitet Dziecka] czy Wojciech Nowicki [dyrektor Teatru Jaracza]. ”

Pan Jarosław: „Jako mieszkaniec Łodzi protestuję, aby w jednym szeregu z ks. Wujakiem, Jerzym Dietlem czy Grzegorzem Palką stanęło Stowarzyszenie, które stawia nasze miasto w złym świetle przed całym światem. Odznaka ta w swoim założeniu ma wyróżniać osoby i stowarzyszenia, które swoją działalnością przysparzają Łodzi chluby i splendoru – SK ŁKS do takich na pewno nie należy”.

Radny Bliźniuk w odpowiedzi na zarzuty Gazety Wyborczej dotyczących „rzutu w Żyda” oraz zawartości strony lksfans.pl, gdzie znajduje się wiele wlep kibicowskich oraz przyśpiewek, które urażają redaktorów tejże gazety mówi: „Nie śledzę każdego zdjęcia na stronie internetowej. Natomiast stowarzyszenie odcięło się od „rzutu w Żyda”, wielokrotnie próbowało też zapobiec innym negatywnym sytuacjom. Nie miało jednak siły przebicia – twierdzi. I dodaje: – Wiem, że środowiska kibicowskie budzą dużo kontrowersji, ale nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Odróżnijmy złe zachowania niektórych kibiców od stowarzyszenia, w którym zrzeszeni są chociażby adwokaci i lekarze. Trzeba promować pozytywne postawy, ale jednocześnie ganić i piętnować złe.”

Podsumowując cały artykuł redaktor GW obiektywnie jak na obiektywnego i rzetelnego dziennikarza przystało pomysł o nadaniu odznaczenia SK ŁKS nazywa skandalem i ma nadzieje, że 19 października podczas podejmowania ostatecznych decyzji w sprawie przyznania odznaczenia radni nie poprą tego pomysłu.

Tak jak już wspomniałem na samym początku, radny Bliźniuk wycofał się z pomysłu. Powodem takiego postępowania jak można przypuszczać był protest środowiska GW, czyli sporej liczby wyborców Platformy Obywatelskiej.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency