Events Historia i Kultura

Świąteczna paczka dla Polaków na Kresach – wesprzyj zbiórkę!

Młodzież Wszechpolska na portalu zrzutka.pl zorganizowała zbiórkę pieniędzy na paczki świąteczne dla Polaków na Kresach. Na tę chwilę zebrano ponad 12 tys. złotych.
Grafika promocyjna

Zbiórka na rzecz Polaków na Kresach Wschodnich trwać będzie jeszcze 9 dni. Docelowa kwota wynosi 15 tys. złotych, na tę chwilę uzbierano ponad 12 tysięcy.

Kresy wschodnie są dzisiaj często traktowane jak zapomniane rubieże dawnej Rzeczypospolitej, zaś Polacy je zamieszkujący, nierzadko muszą się liczyć z utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu, takimi jak chociażby problemy w stosowaniu polskich nazw ulic, polskich napisów w sklepach, czy polskiej pisowni własnych imion i nazwisk! Co gorsza, państwo polskie od lat zaniedbuje walkę o prawa naszych rodaków, przez co mogą się czuć opuszczeni i pozostawieni samymi sobie – czytamy w opisie zrzutki na rzecz naszych rodaków na Kresach.

Działacze Młodzieży Wszechpolskiej w bieżącym roku postanowili wybrać jedną miejscowość na Kresach, do której dotrą z pozytywnym przesłaniem. Chcą przede wszystkim pokazać, że Polacy pamiętają o swoich rodakach i mają świadomość wysiłku, jaki są zmuszeni wkładać każdego dnia w zachowanie polskości na zamieszkiwanej ziemi.

W tym celu skontaktowali się ze starostą gminy Ejszyszki na Litwie, gdzie blisko 90% populacji stanowią Polacy. Społeczność polska w Ejszyszkach, pomimo przeciwności losu, nieustannie pracuje nad zachowaniem polskiej kultury, języka i zwyczajów. Współpracuje także z wieloma gminami w Polsce, organizując wymiany uczniowskie dla młodzieży i wzajemne wizytacje.

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, w weekend 19-20 grudnia, działacze Młodzieży Wszechpolskiej zamierzają osobiście wybrać się do gminy Ejszyszki z dobrym słowem i podarunkami, które dzięki pomocy internautów mogą trafić do co najmniej 60 polskich rodzin, które w największym stopniu przyczyniły się do krzewienia polskiej kultury w swojej miejscowości.

Za przelane pieniądze działacze Młodzieży Wszechpolskiej ufundują produkty, które zostaną umieszczone w paczkach oraz pokryją koszty transportu. Przygotowanie takiej akcji oddolnie nie należy jednak do łatwych. Zwłaszcza, gdy organizuje się je bez samorządowych, czy państwowych funduszy – podkreślono.

Rozpiska informująca jakie podarunki mogą zostać zakupione za poszczególne kwoty

Na stronie zbiórki przedstawiono także rozpiskę jakie podarunki mogą zostać zakupione za poszczególne kwoty:

15 zł – za tę kwotę zakupimy paczkę dobrej herbaty wraz z ciastkami. Już za tak niewielką kwotę możesz pokazać naszym rokadom na Kresach, że o nich pamiętamy.

30 zł – Do herbaty i ciastek dorzucimy też kawę. Podarunek dzięki temu staje się większy.

50 zł – Do skompletowanej już paczki dorzucimy też słodycze dla najmłodszych.Tym samym możesz sprawić miłą niespodziankę także naszym najmłodszym rodakom zza wschodniej granicy.

75 zł – Ta kwota pozwoli nam na skompletowanie niemal pełnej paczki, do której dołożymy żywność długoterminową przydatną na nadchodzące Święta.

100 zł – Tak hojna wpłata pozwoli nam przygotować pełną paczkę dla jednej rodziny kresowiaków. Tym samym fundujesz świąteczny prezent dla naszych rodaków z Kresów!

Zachęcamy do wsparcia zbiórki!

Link: https://zrzutka.pl/ent2y7

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company