Publicystyka

„Świecka szkoła” z naszych podatków?

Pismo Liberté! rozpoczęło zbiórkę podpisów poparcia dla ich inicjatywy ustawodawczej pod hasłem „Świecka Szkoła”. Przewiduje ona zaprzestanie finansowania lekcji religii z budżetu państwa. I choć organizatorzy jako argument bardzo chętnie przywołują „dobro podatników” i ich kieszeni, sami równie chętnie sięgają po środki z budżetu państwa. Tylko w 2015 roku pismo Leszka Jażdżewskiego otrzymało od rządu 53 tys. złotych.

Organizatorzy akcji „Świecka szkoła” chcą, by lekcje religii finansował Kościół. Leszek Jażdżewski – redaktor naczelny powstałego w Łodzi kwartalnika Liberté!, stojącego od 2008 roku na straży „wolności”, tym razem staje również w obronie uciśnionych podatników. Sam jednak ochoczo sięga po nasze pieniądze, gdy w grę wchodzą finanse jego pisma. Liberté! otrzymuje dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – w roku 2015 kwartalnik otrzymał 53 tys. zł, w roku 2013 – 70 tys. zł. W 2011 roku Ministerstwo nie przyznało dofinansowania Liberté!, mimo licznych próśb i gróźb zaprzyjaźnionej redakcji Gazety Wyborczej. Jak widać, w kolejnych latach redaktorzy byli już bardziej skuteczni.

Ministerstwo nie jest jedynym źródłem finansowym pisma. Fundacja Industrial będąca wydawcą Liberté!, przy organizacji swoich „świeckich” inicjatyw może liczyć na wsparcie Urzędu Miasta Łodzi. Samo pismo finansowane jest ponadto ze środków Konfederacji Lewiatan pod kierownictwem Henryki Bochniarz, niemieckiej Fundacji im. Friedricha Naumanna, Fundacji im. Stefana Batorego (założonej przez znanego finansistę Georga Sorosa), firmy Microsoft oraz Atlantic.

Środowisko pisma zasłynęło m.in. akcją poparcia dla związków partnerskich czy też organizacją łódzkiego spotkania z Adamem Michnikiem (na które nie omieszkali przybyć łódzcy narodowcy). Dziś jakże tolerancyjni redaktorzy nie chcą umożliwić równego dostępu do lekcji religii uczniom. Co więcej, okazuje się, że bez naszych podatków, Liberté! miałby o wiele trudniejsze zadanie. Ale przynajmniej wyzbyłoby się hipokryzji.

Marta Niemczyk

1 KOMENTARZ

  1. Jakim prawem pan Jażdżewski uzurpuje sobie prawo do wypowiadania się w imieniu rodziców, co byłoby najlepsze dla dzieci ? Sam dzieci nie posiada, żyje w wolnym związku bez wiedzy na temat tego jak wielkim wyzwaniem i trudem jest wychowanie dzieci na porządnych ludzi. Nie egoistów widzących jedynie własną karierę i szukającą medialnego rozgłosu, ale ludzi wrażliwych na problemy innych. Wiara, a co za tym idzie również lekcje religii, są niejednokrotnie pomocą w trudnych sytuacjach życiowych, chorobach czy ubóstwie. Czy pan Jażdżewski w jakikolwiek sposób, emanując swoją „pro-społeczną” postawą pomaga na co dzień ludziom tak doświadczonym przez los ? Nie, bo dla niego kariera i rozgłos są najważniejsze.

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company