Publicystyka

Szczepienia niemowląt, trzecia dawka i koniec pandemii? Szef Moderny odkrywa karty

Dyrektor generalny Moderny, Stéphane Bancel, udzielił szczerego wywiadu szwajcarskiej gazecie Neue Zürcher Zeitung. Zapowiada w nim koniec pandemii w przyszłym roku, jednak przedtem ma nastąpić zaszczepienie ludzi na całym świecie trzecią dawką, a także szczepienie niemowląt.

Moderna jest jednym z farmaceutycznych gigantów i producentem jednej ze szczepionek przeciwko Covid-19. Preparat tej firmy otoczony jest największą nieufnością pacjentów na całym świecie z powodu licznych afer, w tym niedawnego wycofania 1,6 miliona dawek w Japonii z powodu zanieczyszczenia dawek.

Bancel w wywiadzie uspokaja, że pandemia skończy się w ciągu najbliższego roku. Mają się do tego przyczynić zwiększone moce produkcyjne preparatów – nie będzie problemów z dostawami szczepionek, jak w zeszłym roku. Dodaje, że jego firma pracuje również nad nową wersją przypominającej dawki szczepionki. Mają ją przyjąć osoby zaszczepione najwcześniej.

Szef Moderny trzyma się jednak narracji o dobrowolności szczepień – „będzie podobnie jak teraz z grypą. Możesz się zaszczepić i przejść zimę spokojnie, albo tego nie zrobić i ryzykować przechorowanie lub hospitalizację„.

Dyrektor generalny koncernu przyznaje także, że nadal trwają badania nad preparatem przeznaczonym dla niemowląt i dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat, o kryptonimie KidCOVE.

Politycy i media na całym świecie narzekają na niskie zainteresowanie szczepieniami. Wiele osób po przyjęciu pierwszej dawki, nie decyduje się na przyjęcie drugiej. Tworzy się atmosferę paniki i strachu przed nowym wariantem Delta, bardziej zaraźliwym niż wszystkie dotychczasowe. Szczyt zachorowań ma nastąpić – tak samo jak w przypadku poprzednich mutacji – jesienią, w okresie podwyższonej ogólnej zachorowalności na infekcje wirusowe.

Skąd zatem szef jednego z koncernów farmaceutycznych wie, kiedy skończy się pandemia?

Reuters, dzienniklodzki.pl

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers