Łódź Województwo

„Tęczowy piątek”: LGBT kontra rodzice

26 października w ponad 200 polskich szkołach Kampania Przeciw Homofobii przeprowadzi „Tęczowy piątek”, mający na celu „propagowanie tolerancji dla odmienności”. Inicjatywa budzi liczne kontrowersje i silny sprzeciw. Głos zabrała Minister Edukacji, Anna Zalewska oraz Konferencja Episkopatu Polski. Z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej wystąpiła Młodzież Wszechpolska.

Organizatorzy zapowiadają, że tematem lekcji prowadzonych przez skrajnie lewicowych aktywistów będzie „akceptacja i otwartość na uczniów i uczennice LGBTQI”. Uczniowie otrzymają także „materiały edukacyjne” oraz „gadżety”. Jak donosi Dziennik Łódzki, „edukatorzy” odwiedzą 13 szkół w województwie łódzkim.

Kontrowersyjna akcja budzi liczne głosy sprzeciwu. Ujawniono, że rodzice uczniów nie wiedzieli o planowanych lekcjach, a zgodnie z Ustawą prawo oświatowe, muszą oni być poinformowani i wyrazić pisemną zgodę na jakiekolwiek zajęcia wykraczające poza program nauczania. Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris przygotował szablon oświadczenia dla rodziców, za pomocą którego można domagać się informacji na temat prelekcji oraz wyrazić sprzeciw wobec uczestnictwa w nich swojego dziecka. Ponadto, jak się okazało, materiały, które mają trafić do uczniów namawiają do głosowania w wyborach na polityków popierających ideologię LGBT.

Głos w tej sprawie zabrała także Minister Edukacji, Anna Zalewska. W wywiadzie dla portalu wPolityce.pl przyznała, że bez pisemnej zgody rodziców „Tęczowy piątek” nie może się odbyć, a jeżeli do niego dojdzie, to będzie niezgodne z prawem. Minister zapowiedziała, że zaleci kuratorom przyjrzenie się sprawie, a w razie złamania przepisów, sprawa trafi do prokuratury jako naruszenie dóbr osobistych. Anna Zalewska zaapelowała do rodziców, aby zawiadamiali kuratorium o każdym przypadku pogwałcenia ich praw.

Wniosek o dostęp do informacji publicznej złożyła z kolei łódzka Młodzież Wszechpolska. Narodowcy domagają się ujawnienia informacji, w których szkołach zostanie przeprowadzona kampania. Na jutro zaplanowana jest konferencja prasowa, podczas której przedstawią dalsze kroki w tej sprawie.

Stanowisko zajęła także Konferencja Episkopatu Polski. Hierarchowie stwierdzają jasno, że szkoła musi przestrzegać prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami oraz być wolna od agitacji ideologicznej. „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ.” czytamy w oświadczeniu KEP.

Sprawa zyskała rozgłos ogólnopolski. Będziemy starali się informować na bieżąco o jej rozwoju.

(p.k.)

 

Źródła: Dziennik Łódzki,  wPolityce.pl

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency