Historia i Kultura

Tomasz Sommer o Wołyniu – relacja

Dnia 26.07.2016 r. w Sali widowiskowej Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich przy ulicy Tuwima 34 odbyło się spotkanie z Tomaszem Sommerem pt. „Ludobójstwo na Wołyniu i losy Polaków na Kresach Wschodnich”. Tomasz Sommer to doktor socjologii, redaktor naczelny i wydawca tygodnika „Najwyższy Czas!”, Wiceprezes Instytutu Globalizacji. Reaserch fellow w Institute of World Politics.

Spotkanie zorganizowane przy współudziale partii Ruch Narodowy i KORWIN mimo wakacyjnej pory przyciągnęło na salę kilkadziesiąt osób w szerokim przekroju wiekowym. Samo spotkanie zostało tradycyjnie podzielone już na dwie części. W pierwszej z nich tradycyjnie odbył się wykład oparty na faktach historycznych dotyczący ludobójstwa OUN-UPA na ludności Polskiej zamieszkującej na Wołyniu. Druga część spotkania przyniosła pytania od zebranej tego dnia publiczności. Pytania dotyczyły głównie pobudek, które kierowały Ukraińcami w czasie ludobójstwa oraz obecnych relacji między Polakami i Ukraińcami.

Niespodziewaną gwiazdą wykładu okazała się Polka wywodzą się z Wołynia, która jako dziecko przeżyła rzeź wołyńską. Kobieta ta opowiadała w sposób bardzo emocjonalny i przejmujący historię, która towarzyszy jej przez całe życie. Zacząwszy od mordu członków jej rodziny, ucieczki w bezpieczne miejsce, którym okazała się nasz Łódź oraz lękiem zagnieżdżonym w jej psychice przez kolejne lata. Wspomnienia te są dla niej wieczne żywe, ponieważ przez całe dorosłe życie walczy o prawdę dotyczącą tego wydarzenia, które tak skutecznie przez kilkadziesiąt lat było pomijane przez władze państwowe.

Jak Państwo mogli przeczytać powyżej spotkanie z Tomaszem Sommerem nie było zwykłą pogadanką o faktach, które już słyszeliśmy niejednokrotnie. Spotkanie to miało wartość dodatnią w postaci nietuzinkowej postaci, która mogła nam pomóc zrozumieć, czym dla Polaków zamieszkujących Wołyń była rzeź sprawiona nam przez naszych „braci”. Ten, kto nie stawił się na spotkaniu może tylko żałować i pluć sobie w brodę. Nie popełnijcie podobnego błędu i stawcie się na kolejnym spotkaniu organizowanym przez Kub Edukacji Społecznej „ProPolonia”!

R.G

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company