Województwo

Tomaszów Mazowiecki: 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Dzień ten został wybrany ze względu na pamiętne zwycięstwo nad bolszewikami w bitwie na przedpolach Warszawy, toczącej się w dniach 13-25 sierpnia 1920r.

W Tomaszowie święto obchodzone było dzień wcześniej. Pododdziały 25. Brygady Kawalerii Powietrznej stacjonujące w Tomaszowie Mazowieckim, Nowym Glinniku oraz Leźnicy Wielkiej zgromadziły się na Placu Kościuszki. Zasłużeni żołnierze oraz pracownicy zostali odznaczeni przez generała doktora Stanisława Kaczyńskiego, prezydenta Marcina Witkę i pułkownika Józefa Suchodolskiego. Salwą honorową uczczono pamięć poległych w obronie ojczyzny. Defilada wojskowa zakończyła uroczystości.

Tomaszowscy wszechpolacy, podobnie jak i mieszkańcy miasta, chętnie uczestniczyli w obchodach zorganizowanych przez 25. BKPow. i Urząd Miasta. Po zakończeniu ich oficjalnej części udali się na Rondo Piłsudczyków, ażeby złożyć kwiaty pod Pomnikiem „Poległym Legionistom Piłsudskiego – Towarzysze Broni”.

Tomaszowianie w trakcie i po uroczystościach mogli zapoznać się z bronią i sprzętem używanym przez żołnierzy brygady podczas ich codziennej służby.

M.M.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company