Województwo

Tomaszów Mazowiecki: Wakacje Polaków z Ukrainy

Dzięki Urzędowi Miasta w Tomaszowie Mazowieckim polskie dzieci mieszkające na terenie Ukrainy w Stanisławowie (od 1962 roku funkcjonującego pod nazwą Iwano-Frankiwsk) mogą spędzić wakacje w Tomaszowie. Uczestniczą m.in. w zabawach dotyczących polskiej kultury oraz historii.

Mimo że w ich rodzinnych mieście (założonym przez Andrzeja Potockiego) znajduje się wiele polskich zabytków, to od lat stopniowo wynaradawia się zamieszkujących tam naszych rodaków. Zniszczono i sprofanowano polskie cmentarze oraz świątynie. Wysiedlano i „asymilowano” Polaków tak, że licząca w 1880 roku ponad połowę (ok. 9 tys.), a przed wojną 1/3 liczby mieszkańców polska społeczność stanowi (według danych z 2001 r.) kilkaset osób.

W 2009 roku w mieście postawiono pomnik Stepana Bandery, a rok później nadano mu honorowe obywatelstwo.Mimo to działa tam Towarzystwo Kultury Polskiej imienia Franciszka Karpińskiego, dzięki współpracy którego z tomaszowskim Urzędem Miasta, młodzi Polacy mogli przyjechać do macierzy i umacniać się w swojej polskości.

Marlena

Za: http://www.tomaszow-maz.pl/

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company