Zapowiedzi

Tragedia Indian szczęśliwych

W ostatni – już poświąteczny – czwartek miesiąca, 31 marca, w sali świętej Faustyny przy kościele Świętego Łukasza Ewangelisty i Świętego Floriana Męczennika przy ulicy Strycharskiej 22 w Łodzi odbędzie się spotkanie z historykiem i podróżnikiem Janem Gaciem o ‘świętym eksperymencie’ podjętym przez jezuitów wśród plemion Indian Guarani w Ameryce Południowej.

Gość czwartkowego spotkania odbył w przeszłości szereg podróży kulturowych zarówno w basenie Morza Śródziemnego, jak i w Nowym Świecie. Efektem jego podróży i studiów nad cywilizacjami jest kilkanaście książek i kilkaset artykułów zamieszczonych w licznych czasopismach. Tematyce Indian Guarani poświęcił dwie swoje książki – „Raj utracony, śladami chrześcijaństwa. Pierwsze misje jezuitów w Ameryce” oraz „Tu mieszkali Guaranie. Podróż do świata, którego już nie ma”.

Przemyślenia autora ważne są w czasach zamętu i cywilizacyjnego rozchwiania. W czasach kiedy tracimy busolę naszej cywilizacji i nie rozumiemy zagrożeń dla naszego świata. I dodatkowo w roku, w którym obchodzimy 1050.lecie naszego chrztu. Wydarzenie z czasów Mieszka powinno nas skłaniać do rozlicznych refleksji nad współczesnością. Aktualne rozważania nad losem ludu Guarani tym bardziej są istotne, albowiem i dzisiaj są w Europie tacy, którzy bardzo przypominają Markiza de Pombal i jego antychrześcijańskie działania podejmowane w XVIII wieku.

Początek tego ciekawego spotkania o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Jan Szałowski

 

Źródło zdjęcia: kultura.wiara.pl

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers