Województwo

Tumska parafia chce przyjąć francuski pomnik Jana Pawła II

Według francuskiej Rady Stanu krzyż na pomniku Jana Pawła II w gminie Ploërmel w Bretanii narusza zasady o laickim charakterze państwa i nakazała jego usunięcie. Ks. Piotr Nowak z parafii Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego w Tumie w liście do premier Beaty Szydło zadeklarował, że jest gotowy przyjąć cały pomnik.

Postument powstał w 2006 roku. Skargę na niego do trybunału administracyjnego w Rennes wniosło dwóch obywateli Ploërmel oraz Federacja Wolnomyślicieli. Ten nakazał pomnik usunąć. Wyrok został jednak anulowany przez sąd apelacyjny. Ostatecznie najwyższy organ sądowniczy we Francji – Rada Stanu – stwierdziła, że z monumentu musi zniknąć krzyż, który bezlitośnie godzi w laicki charakter państwa. Władze Ploërmel mają na to pół roku. Warto przypomnieć, że rok temu we francuskiej gminie Publiers nad jeziorem Genewskim decyzją sądu usunięto figurę Matki Boskiej.

Ksiądz Nowak uważa, że decyzja francuskiego sądu to smutny dowód na postępującą dechrystianizację Europy. Wierni tumskiej parafii przyjęli inicjatywę swego proboszcza z wielkim aplauzem, teraz czekają na odpowiedź z Kancelarii Premiera.

 

JS

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency