Łódź

Upamiętnienie 76. rocznicy spalenia więźniów na Radogoszczu

18 stycznia minęło 76 lat od niemieckiej masakry w więzieniu na łódzkim Radogoszczu. Łodzianie uczcili pamięć zamordowanych Polaków. 

Pod koniec grudnia 1939 r. fabryka włókiennicza Samula Abbego przekształcona została w obóz przejściowy. Niemcy umieścili w nim członków inteligencji oraz znanych działaczy zatrzymanych w Łodzi i rejencji łódzkiej podczas Intelligenzaktion Litzmannstadt jesienią roku 1939. 1 lipca 1940 r. obóz przekształcony został w Rozszerzone więzienie Policyjne Radogoszcz. Było ono punktem na trasie do innych więzień, obozów pracy i obozów koncentracyjnych. W obliczu zbliżającego się frontu wschodniego, 20 lipca 1944 r. Wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie, Wilhelm Koppe, wydał rozkaz ewakuacji lub wymordowania więźniów w miastach, do których zbliżała się Armia Czerwona. Na bazie tego rozkazu, podobne zarządzenie wydane zostało w Kraju Warty. Wymordowani mieli zostać wszyscy więźniowie w Łodzi. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. rozpoczęła się masakra około 1500 więźniów obecnych wówczas w radogoskim więzieniu. Niemcy otworzyli w ich kierunku ogień. W odpowiedzi w ruch poszły cegły i fragmenty łóżek. Wobec oporu więźniów Niemcy postanowili przystąpić do spalenia budynku. Zabieg ten prawdopodobnie nie był spontaniczny, lecz planowany już wcześniej. Gmach stanął w ogniu. Na uciekających z płonących zgliszcz czekały kule niemieckich pistoletów. Niektórzy wieźniowie schronili się w rezerwuarze z wodą, inni uciekali na sąsiednie dachy. Przeżyło około 30 osób.  

W 76. rocznicę tych wydarzeń odbyła się msza święta w pobliskim kościele pw. Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel. Nabożeństwu przewodniczył przeor tamtejszego zakonu Karmelitów Bosych, o. Ernest Zielonka. Po mszy zebrani wysłuchali referatu poświęconego wydarzeniom sprzed prawie 8 dekad oraz krótkiego wystąpienia muzycznego zespołu Twierdza Pamięć. Następnie uczestnicy nabożeństwa przeszli w marszu z biało-czerwoną flagą pod radogoskie mauzoleum. Tam, przy blasku rac, odśpiewano hymn Polski.  

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia:

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz-1-1024x768.png

Mateusz Dębski

2 KOMENTARZE

  1. Fajny artykuł tylko taka uwaga Łódź leżała w Kraju Warty nie w GG, więc jurysdykcja tamtejszego generała policji Koppego nie obejmowała Kraju Warty.

    • W tekście jest mowa o tym, że na bazie rozkazu Koppego wydano podobne zarządzenie w Kraju Warty. Czyli wszystko się zgadza. Ale dziękujemy za czujność.

Komentarze są wyłączone.

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency