Województwo

Uroczystości 3-majowe w województwie łódzkim

3 maja cała Polska, w tym województwo łódzkie, świętowała rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie, polskiej konstytucji z 3 maja 1791 r. oraz święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W całym rejonie odbyły się setki mszy w intencji Ojczyzny.

W stolicy województwa, Łodzi, uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w łódzkiej bazylice archikatedralnej, której przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski. W homilii Ksiądz Biskup skupił się na trwających w Polsce narodowych obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz, przywołując preambułę konstytucji 3 maja przypomniał, że – Naród wierny swoim chrześcijańskim korzeniom, przez wieki podejmował takie czy inne decyzje ważne dla losu i bytu naszego Państwa. Konstytucja 3 Maja, z pewnością należy do tych kart historii naszej Ojczyzny, które należy wspominać i przypominać! – mówił Biskup. – „Boże, Ty dałeś Narodowi Polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, oby ten Naród swoim korzeniom chrześcijańskim był wierny, dla pomyślnego jej rozwoju także i w przyszłości” – zakończył Biskup.

Po Mszy św. zapalono znicze pod pomnikiem świętego Jana Pawła II. Następnie głos zabrał wojewoda łódzki, Zbigniew Rau, a chwilę po tym przyrzeczenie złożył pododdział młodego rocznika ZS „Strzelec”. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza licznie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty, nastąpiła uroczysta zmiana warty, odczytany został apel pamięci i oddana została też salwa honorowa. Na koniec w defiladzie przemaszerowały oddziały reprezentacyjne służb mundurowych (wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej).

Uroczystości odbywały się w większości miast i wsi ziemi łódzkiej. M. in. działacze radomszczańskiego koła MW wzięli udział w obchodach upamiętniających to jakże ważne wydarzenie w historii Polski w kościele pw. św. Lamberta, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Następnie Wszechpolacy wraz z kombatantami i uczestnikami obchodów rocznicowych złożyli kwiaty pod obeliskiem na Placu 3-go Maja.

W Aleksandrowie Łódzkim uroczystości patriotyczno-religijne odbyły się w kościele pw. św. Archaniołów Rafała i Michała. Tuż po Mszy Św. i złożeniu kwiatów pod tablicą upamiętniającą polskich bohaterów miał miejsce wykład prof. Marka Dudkiewicza pt. „Witaj Majowa Jutrzenko w 225 – tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja”. W czasie trwania prelekcji dzieci spotkały się na plebanii na wspólnej zabawie i posiłku. W trakcie spotkania zebrani poprzez połączenie z Jasną Górą uczestniczyli w odnowieniu Aktu oddania się Polski w opiekę Najświętszej Maryi Pannie.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers