Łódź

Urzędnicy winni strat dla miasta Łodzi?

Kolejne miliony złotych strat dla miasta Łodzi przez złe postępowanie urzędników? Przewodniczący komisji finansów w Łódzkiej Radzie Miejskiej – Władysław Skwarka wyjaśnia błędny sposób rozliczania dotacji unijnych w poprzedniej perspektywie finansowej.

Od 2007 roku wskutek złej kolejności składania wniosków o zaliczki na duże projekty unijne straciliśmy aż 266 milionów złotych dla miasta. Urzędnicy, pracując nie zgodnie z nałożonymi przez Brukselę regułami, zaciągali coraz więcej kredytów na inwestycje, dopiero potem składając wnioski o zwrot pieniędzy, co poskutkowało doprowadzeniem do wyższych kosztów inwestycji niż było to przewidziane. Dobrym przykładem tego typu błędu jest projekt budowy trasy W-Z, której koszt wzniesienia oraz czas wykonania rażąco przekroczyły początkowe założenia. Gdyby wnioski o dopłatę na inwestycje składane były przed rozpoczęciem jej budowy do odpowiednich instytucji, miasto mogłoby zachować tą kwotę pieniędzy w budżecie, zamiast opłacać nią narośnięte z pożyczek odsetki. Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta rozkładają w tej sprawie ręce i odpierają zarzuty, obiecując zmianę tej sytuacji.

Prezydent Miasta, Łodzi Hanna Zdanowska po interwencji przewodniczącego komisji finansów zajęła się tą sprawą, wysyłając pisma do swoich pracowników. Pytanie tylko, czy nie jest już na to za późno? Kwotą obecnego zadłużenia hipotetycznie można byłoby opłacić co najmniej osiem nowych projektów z budżetu obywatelskiego. Niestety, mieszkańcy miasta znowu stracą na opóźnieniach spowodowanych zachowaniem niekompetentnych urzędników.

A.J na podstawie Radia Łódź

Social Media Widget Powered by Acurax Web Development Company