Łódź Województwo

Urzędniczka z Łodzi bezprawnie ułatwiała Ukraińcom uzyskanie pozwolenia na pobyt w Polsce za… łapówki.

W zeszłym miesiącu CBA zatrzymało Kierowniczkę Oddziału Cudzoziemców łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz menagerkę agencji pośrednictwa pracy, która płaciła za przyspieszenie procesu legalizacji pobytu Ukraińców w Polsce.

Jak czytamy w raporcie Prokuratury Okręgowej w Łodzi: ,,urzędniczka była wraz z mężem właścicielką mieszkania, które wynajęła agencji reprezentowanej przez zatrzymaną menagerkę, z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych przebywających na terenie polski cudzoziemców”. W tak zakamuflowany sposób głównej podejrzanej udało się zarobić ponad 82 tysiące złotych. Precedens dotyczy okresu sierpień 2016 – wrzesień 2019. Aktualnie zatrzymane kobiety czekają na zarzuty korupcyjne w Prokuraturze Rejonowej Łódź Śródmieście. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

To nie jedyny taki przypadek w ostatnich miesiącach, niedawno aresztowano polskiego przedsiębiorcę, który wydawał Kartę Polaka Białorusinom przekazując łapówkę dyplomacie pracującemu w jednej z rodzimych placówek.

Trzeba zaznaczyć, że sądy przyznały już około 200 tysięcy złotych odszkodowań za ciągnące się miesiącami postępowania o wydanie zgody na pobyt i pracę cudzoziemcom, głównie pochodzenia ukraińskiego.

Polskie urzędy nie radzą sobie z zalewem rynku pracy osobami zza wschodniej granicy. W samym województwie łódzkim liczbę Ukraińców szacuje się na ponad 100 tysięcy. Biorąc pod uwagę, że wojewódzkie organy zajmujące się sprawami legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce podlegają centralnej instytucji w Warszawie działającej z ramienia MSW, jest to problem na szczeblu rządowym.

Źródło: https://kresy.pl/wydarzenia/lodz-zatrzymano-kierowniczke-z-urzedu-wojewodzkiego-za-lapowki-legalizowala-pobyt-ukraincow/
Zdj. ilustr. Fot. wikimedia.org


Malwina Gogulska

Social Media Integration by Acurax Wordpress Developers