Historia i Kultura

„Uwolnić Asię Bibi” – seans w Kinie Tatry!

Asia Bibi – katoliczka z Pakistanu, matka pięciorga dzieci skazana na śmierć przez powieszenie za rzekome bluźnierstwo przeciw islamowi. Jej historia poruszyła miliony na całym święcie. O życiu w oczekiwaniu na wyrok śmierci oraz o walce tysięcy ludzi o wolność dla tej kobiety opowiada najnowszy polsko-hiszpański dokument „Uwolnić Asię Bibi” – do obejrzenia w ten weekend 24 – 26 kwietnia w Kinie Tatry przy ul. Sienkiewicza 40.

AsiiaKobieta przebywa w izolatce bez okien, zlewu, toalety, w ciasnej celi o szerokości wyciągniętych ramion. Izolatka jest jednak dla chrześcijanki „schronieniem” przed samosądem społeczności islamskiej. Raz w tygodniu ma możliwość widzenia z mężem. Tak od kilku lat wygląda codzienność pakistańskiej chrześcijanki w oczekiwaniu na wyrok śmierci. A wszystko przez odmowę przejścia na islam. W 2009 roku pobitą kobietę agresywny tłum zabrał do mieszkania lokalnego imama domagając się dla niej kary za „bluźnierstwo przeciw Mahometowi”. Pod wpływem presji tłumu oraz lokalnych duchownych muzułmańskich, Asia Bibi została aresztowana i skazana na karę śmierci przez powieszenie „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi” jako pierwsza kobieta w Pakistanie.

W obronie Asi Bibi stanął pakistański gubernator, muzułmanin Salman Tasir, a także minister ds. mniejszości Šahbaz Bhatti – jedyny chrześcijanin w rządzie pakistańskim. Obydwaj zginęli z rąk ekstremistów islamskich w 2011 roku. Społeczność międzynarodowa wciąż podejmuje próby zmierzające do uwolnienia kobiety. Jednak Asia Bibi nie może liczyć na taki rozgłos jak redaktorzy „Charlie Hebdo”, ani na „spontaniczne” marsze światowych przywódców. Etatowe „obrończynie praw kobiet” milczą.

Asiya-Bibi-Reuters-640x480W 2012 roku nakładem hiszpańskiego wydawnictwa Libros Libres ukazał się pamiętnik napisany przez Asię Bibi w więzieniu z pomocą francuskiej dziennikarki Anne-Isabelle Tollet. Książka nosi tytuł „Zabierzcie mnie stąd!” (hiszp. „¡Sácame de aquí!”) i jest przekładem francuskiego oryginału „Bluźnierstwo!” (fr. „Blasphème!”). W książce znalazł się również niepublikowany list Asi Bibi do rodziny, w którym kobieta żegna się z bliskimi i składa wyznanie wiary.

Film będzie można obejrzeć w najstarszym działającym kinie w Łodzi. Kino Tatry zaprasza na seans w piątek o 19.30, w sobotę o 18.30 i w niedzielę o 17.15. Projekcje odbędą się także w największych miastach Polski, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Słupsku, Rzeszowie i Katowicach. Światowa premiera polsko-hiszpańskiej produkcji odbyła się 14 kwietnia w Rzymie. Na premierze byli obecni córka i mąż Pakistanki. Po projekcji odbyła się konferencja prasowa we włoskim Parlamencie. Kolejny pokaz filmu odbył się 18 kwietnia w Madrycie podczas międzynarodowego kongresu o prześladowaniach chrześcijan.

Czas: 84 minuty
Rok produkcji: 2015
Kraj: Polska/Hiszpania
Scenariusz i reżyseria: Maciej Grabysa, Michał Król
Produkcja: HazteOir.org, CitizenGo, Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”, Dom Wydawniczy „Rafael”

Marta Niemczyk

Social Media Icons Powered by Acurax Web Design Company