Events Historia i Kultura

VIII Marsz Powstania Warszawskiego już za nami! – relacja

Wczoraj, 1 sierpnia, obchodziliśmy 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na terenie kraju odbyło się wiele imprez i uroczystości upamiętniających to wydarzenie. Jedną z nich był VIII Marsz Powstania Warszawskiego.

Miejscem, z którego marsz wystartował było rondo im. Romana Dmowskiego. W tym roku uczestnicy przeszli inną trasą, niż ostatnio. Trasa przebiegła następująco: Marszałkowska – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Miodowa – Plac Krasińskich.

Trasa marszu

Zanim marsz się rozpoczął, o godzinie 16:30 rozpoczął się koncert zespołu Contra Mundum. Członkowie zespołu zaśpiewali m.in. znany swój utwór o tytule „już dopala się ogień biwaku”.
Gdy wybiła godzina 17:00 uczestnicy marszu, zebrani w okolicach ronda Dmowskiego, odpalili race.
Pół godziny później doszło do wymarszu zgodnie z trasą. Marsz przeszedł pod hasłem „stop totalitaryzmom”


Kilka tysięcy osób, które wzięły udział w marszu, to zarówno młodzież, jak i osoby starsze oraz rodziny z dziećmi. Na marszu uformowane były bloki m.in. Młodzieży Wszechpolskiej (w skład którego wchodzili również i działacze Łódzkiej MW) oraz Ruchu Narodowego.
Skandowane były hasła takie jak: „Cześć i chwała Bohaterom!”, „63 dni chwały – pamiętamy!”, „duma, duma, narodowa duma!”, „śmierć wrogom Ojczyzny!”, „dzięki za walkę, Powstańcy dzięki za walkę!”, „biało-czerwone, to barwy niezwyciężone!” „jeden pocisk, jeden Niemiec” (hasło to było nawiązaniem do tego, iż Powstańcy Warszawscy byli zmuszeni do oszczędzania amunicji, ponieważ nie mieli jej za wiele i jak już musieli strzelać do nazistowskich okupantów, to efektywnie).
Oprócz skandowania haseł były puszczane również patriotyczne piosenki.

Nie obyło się bez prowokacji. Gdy marsz znalazł się mniej więcej w okolicy hotelu Sofitel, na jego dachu dwóch prowokatorów wywiesiło flagę ruchu LGBT, na której znajdował się znak Polski Walczącej. Po kilku chwilach ochrona hotelu zmusiła prowokatorów do zwinięcia prowokacyjnej flagi.

Na zdjęciu widoczna prowokacyjna flaga

W momencie, gdy marsz dotarł na Plac Krasińskich doszło do okolicznościowych wystąpień. Przemawiali m.in. Anna Mandrela, Mateusz Marzoch z Młodzieży Wszechpolskiej, przedstawiciel Wrealu24 Krzysztof Lech Łuksza, liderzy Konfederacji – Kaja Godek oraz Grzegorz Braun.
Po oficjalnej części marszu odbył się koncert, na którym śpiewali następujący raperzy: Stopa, Sova oraz Karat NM.

Cześć i chwała Bohaterom!

Bartosz Florek

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency