Historia i Kultura

W wieku 95 lat zmarł Iwo Cyprian Pogonowski

Profesor Iwo Cyprian Pogonowski inżynier budownictwa, akademicki wykładowca, działacz polonijny i erudyta w zakresie historii okresu drugiej wojny światowej fascynował mnie od wielu lat.

Urodził się we Lwowie 3 września 1921 roku w rodzinie inteligenckiej – ojciec jego był doktorem filozofii i prawa, matka malarką. Był weteranem wojny obronnej we wrześniu 1939 roku, od 30 grudnia 1939 roku więźniem niemieckim, zaś 10 sierpnia 1940 roku został przewieziony do obozu koncentracyjnego Oranienburg-Sachsenhausen.  Po wojnie studiował na wydziale handlowym w Katolickim Uniwersytecie św. Ignacego we flamandzkiej Antwerpii. Krótko pracował w Wenezueli, aby resztę swego aktywnego i bogatego życia spędzić w Stanach Zjednoczonych. Na Uniwersytecie w Tennessee ukończył kierunki inżynieria budowlana i inżynieria przemysłowa. To dało podstawy jego późniejszej kariery zawodowej. Poświęcił się pracy naukowej na macierzystej uczelni. Pracował także w przemyśle naftowym i dzięki doświadczeniu w tej dziedzinie uzyskał 49 patentów. Wykładał także na Uniwersytecie Stanowym Wirginii. Był działaczem polonijnym i emigracyjnym publicystą, autorem książek, atlasów i słowników. W 2010 roku w Nowym Jorku wydał książkę Pierwsza demokracja w nowożytnej Europie, która jest także dostępna w wersji angielskiej The First Democracy in Modern Europe: Million Free Citizens in Poland during the Renaissance  w postaci e-booka.

Przez szereg lat mogliśmy czytać w Polsce jego teksty publicystyczne na łamach ‘Naszego Dziennika’ i oglądać pasjonujące wywiady z nim emitowane w telewizji Trwam. Będzie nam brakować jego głębokich przemyśleń nad historią Polski, Europy i świata.

Jan Szałowski

 

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company