Województwo

Waszczykowski: Łódź kusi chińskich inwestorów

W czwartek 14 lipca, Minister Spraw Zagranicznych odwiedził Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE). Jak twierdzi Witold Waszczykowski, Łódź ma szansę stać się ważnym miejscem dla chińskich inwestycji w Polsce. Spotkanie miało poprzedzić planowaną na następny dzień (15 lipca) wizytę kilkudziesięciu chińskich inwestorów w naszym mieście, podczas której zostaną im  zaprezentowane tereny na tworzenie dużych parków technologicznych o powierzchni od 20 do 50 ha.

Zdaniem Ministra Spraw Zagranicznych, Polska musi poprawić swój bilans wymiany handlowej z Chinami – Importujemy towary za około 20 mld euro, a sprzedajemy do Chin jedynie za 2 mld. Waszczykowski wyraził nadzieję, że Chińczycy będą zainteresowani współpracą nie tylko z Warszawą, lecz także z mniejszymi polskimi miastami, w tym z Łodzią. Nasze miasto, dzięki połączeniu kolejowemu z Chinami, ma być przygotowane na współpracę gospodarczą z Państwem Środka – od kilku lat rozwija się połączenie kolejowe cargo z miastem Chengdu w prowincji Syczuan. Spotkanie z ministrem Waszczykowskim poprzedziło planowaną na następny dzień (15 lipca) wizytę kilkudziesięciu chińskich przedsiębiorców w naszym mieście.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna zamierza przedstawić Chińczykom ofertę terenów inwestycyjnych. – Przeprowadziliśmy głęboką analizę, jakie tereny w ŁSSE moglibyśmy zaproponować stronie chińskiej na tworzenie dużych parków technologicznych. Zarówno prezydent Duda, jak i premier Beata Szydło wspominali ostatnio, że Łódź będzie tym miejscem, gdzie te inwestycje powinny zakotwiczyć, m.in. z powodu działającego tu połączenia z Chengdu[1] – twierdzi prezes ŁSSE Marek Michalik. Wiadomo na razie, że chodzi o dziewięć lokalizacji w województwie łódzkim, o powierzchni od 20 do 50 ha.

MN

Za: Radio Łódź

[1] http://www.bankier.pl/wiadomosc/Waszczykowski-Mamy-okazje-zmienic-niekorzystny-bilans-handlowy-z-Chinami-3559530.html

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers