Łódź

[Weekendowy przegląd wydarzeń] – 10-12 marca

Ubiegły tydzień zachwycił nas sukcesami drużyn z Ziemi Łódzkiej – Piotrkowianin pokonał uczestnika Ligi Mistrzów, Orlen Wisłę Płock, a GKS Bełchatów wygrał z liderem II ligi, Rakowem Częstochowa. Z kim zagrają ubiegłotygodniowi zwycięzcy w kolejnych meczach?

Ponadto siatkarskie rozgrywki europejskich pucharów z udziałem łodzianek i bełchatowian, a także inauguracja III ligi piłkarskiej, premiery teatralne i kinowe (w tym produkcja o Żołnierzach Wyklętych), ciekawe wydarzenia miejskie i wiele innych…

 

KULTURA I WYDARZENIA

 

TEATR

Teatr Wielki

Święto wiosny/Krzesany  (piątek, sobota 18:30, niedziela 17:00)

Zestawienie ŚWIĘTA WIOSNY Igora Strawińskiego z KRZESANYM Wojciecha Kilara wbrew pozorom jest trafne i wyjątkowe. Przede wszystkim prezentuje najwybitniejsze osiągnięcia kompozytorskie, zarówno z repertuaru światowego, jak i polskiego, spójne w swym wyrazie i emocjonalnie zrównoważone, które ze sobą korespondują a nie konkurują. Bez wątpienia taki właśnie dialog wywiązuje się pomiędzy utworami dwóch znakomitych kompozytorów, którzy zainspirowani: wierzeniami i obrzędami pogańskiej Rusi – ŚWIĘTO WIOSNY i niepowtarzalnością polskiego folkloru góralskiego – KRZESANY (poprzedzony SIWĄ MGŁĄ), stworzyli dwa jakże różne stylistycznie, a zarazem spójne klimatycznie dzieła muzyczne. To właśnie dlatego w naszej mentalności kompozycja Kilara określana jest jako polski odpowiednik dzieła Strawińskiego.

Teatr Powszechny

Szalone nożyczki  (piątek 11:00, 19:00)

Jeden z najchętniej oglądanych łódzkich spektakli. Ciągle zapełniający widownię Powszechnego. Salon fryzjerski „Szalone nożyczki” prowadzony przez mistrza grzebienia i – rzecz jasna – nożyczek, Ola Boskiego odwiedziło już ponad 240.000 osób. Salon słynie z doskonałej obsługi i profesjonalnych usług, niestety na jego nienaruszonej reputacji pojawia się skaza – morderstwo w sąsiadującym z salonem mieszkaniu dokonane przez nieznanego sprawcę. Podejrzani są zarówno pracownicy salonu, jak i jego klienci. I tu do akcji wkraczają… Widzowie. To Państwo biorąc czynny udział w śledztwie wskazują winnego, to dzięki Wam dzielni policjanci mogą odtworzyć feralne zdarzenie z najdrobniejszymi szczegółami, to wreszcie Państwo, Widzowie, decydujecie o zakończeniu sztuki.

Brancz (sobota, niedziela 16:00)

„Brancz” to trzecia komedia, którą specjalnie dla Teatru Powszechnego w Łodzi i Polskiego Centrum Komedii napisał Juliusz Machulski. W spektaklu każdy z nas znajdzie cząstkę prawdy o sobie, swojej rodzinie, relacjach między najbliższymi. Spektakl w zabawny, a jednocześnie przenikliwy sposób opowiada o tym, czy potrafimy się zrozumieć, czy potrafimy ze sobą rozmawiać, czy potrafimy okazywać sobie uczucia i przyznać się do błędu i słabości? Czy istnieje porozumienie pomiędzy członkami wielopokoleniowej rodziny?

XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych (niedziela 19:00)

Teatr Jaracza

Śmierć siedzi na gruszy i się nie ruszy (piątek, sobota, niedziela 19:00)

ŚMIERĆ NA GRUSZY dramat Witolda Wandurskiego stanowi przykład nowatorskiego tekstu w formie ludowej i religijnej przypowieści napisanego dla awangardowej formacji teatralnej jaką był teatr robotniczy czyli projekt sceniczny Wandurskiego skierowany do konkretnego widza. Jednak ŚMIERĆ NA GRUSZY może stać się tekstem wychodzącym daleko poza perspektywy z jakich został pomyślany i uwarunkowania w jakich został napisany.

Karamazow (sobota, niedziela 19:00)

Ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego, opus magnum rosyjskiego pisarza, od lat, niezmiennie, na szczytach rankingów „książek wszechczasów” — tym razem w autorskiej adaptacji Jacka Orłowskiego.

Odwieczne i wciąż aktualne pytania o istnienie dobra i zła, wolnej woli, miłości i nienawiści. Bunt i pokora, hardy intelektualizm i chrześcijańskie zmaganie się z sobą i ze światem. A wreszcie — najbardziej znana w historii literatury zbrodnia ojcobójstwa.

Teatr Nowy

Mayday (piątek, sobota 19:00, niedziela 16:00)

Ray Cooney jest autorem najbardziej kasowych fars, jakie powstały w Anglii w ciągu ostatnich lat i szturmem zdobyły europejskie i nowojorskie sceny. Mayday to jedna z najlepszych współczesnych komedii. Jej bohaterem jest londyński taksówkarz, który prowadzi podwójne życie – w dodatku sam nie bardzo wie, jak to się stało, że został bigamistą. Ma dwie żony i dwa domy, a swoją nieobecność usprawiedliwia zawsze nadmiarem pracy. Być może długo udałoby mu się prowadzić podwójne życie, gdyby nie pech – na skutek wypadku ulicznego jego tajemnica wychodzi na jaw. Beztroskie dotąd życie komplikuje się, a bohater próbuje ukryć bigamię przed policją, małżonkami, a nawet mediami. Piętrzą się zaskakujące sytuacje, w które autor wplątuje swoich bohaterów. Znakomity komizm sytuacyjny i dowcipne dialogi sprawiają, że Mayday jest jednym z najpopularniejszych spektakli Teatru Nowego.

Kobro (sobota, niedziela 19:15)

Sztuka Kobro pióra Małgorzaty Sikorskiej–Miszczuk jest pierwszą dramatopisarską próbą pokazania fenomenu kobiety i prekursorki, o której twórczości przez wiele lat mówiono wyłącznie w kontekście prac znanego męża – Władysława Strzemińskiego lub uwypuklając wątki biograficzne związane z rodzinnymi konfliktami. Fascynująca historia znanej na całym świecie awangardystki związanej z Łodzią zostanie tym razem pokazana oczami córki, Niki. Za próbą rozrachunku dziecka z rodzicami kryją się pytania o cenę, jaką płaci artysta, gdy tworzy, o to czy połączenie działalności artystycznej z życiem prywatnym jest możliwe.

IMPRO ATAK! (piątek, sobota 21:15)

IMPRO to zdobywająca sceny całego świata szalona zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale „publiczność rządzi”, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia. Każdy wieczór jest dlatego jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny. Zadaniem aktorów  staje się  zagranie postaci, jakie widzowie wymyślą i scen, o jakie poproszą. Prowadzi to często do komicznych, groteskowych, absurdalnych sytuacji. Ale aktor musi się w tym odnaleźć. Ad hoc, błyskotliwie, inteligentnie, dowcipnie. Podglądanie aktora i procesu tworzenia to jedna z dodatkowych przyjemności towarzyszących uczestnictwu w widowiskach teatru improwizowanego.

IMPRO ATAK! Musical improwizowany (niedziela 19:00)

Widownia zdążyła już pokochać teatralne przedstawienia powstające na żywo i ad hoc w wykonaniu grupy Impro Atak! łódzkiego Teatru Nowego. Nadszedł zatem czas na kolejną ich odsłonę, a mianowicie improwizowany musical. Tu już absolutnie wszystko zdarzyć się może… Na dodatek śpiewająco! Wspaniali muzycy na oczach widowni stworzą klimaty rodem z Hair, Grease, Chicago, czy Krainy Lodu, a rewelacyjni aktorzy wzruszą i rozbawią Was do łez. Oto musical jakiego jeszcze nie było, bo inspirowany przez publiczność, która wymyśli tytuł, jednocześnie określając klimat akcji na scenie.

Teatr muzyczny

Symphonica (piątek 18:00, 20:30)

Widowisko multimedialne z gościnnym udziałem Małgorzaty Ostrowskiej (ex Lombard). Pierwsze w Polsce widowisko z muzyką zespołów: Metallica, Nirvana, Pearl Jam, Deep Purple, AC/DC, Guns N’ Roses, Aerosmith, Soundgarden, Nightwish. Jest to podróż po niezwykłym świecie artystycznych doznań, w którym potęga elektrycznych gitar współgra z subtelnym i pełnym klasy śpiewem operowym, a wszystko wypełnia brzmienie orkiestry symfonicznej. Całości dopełniają wizualizacje i starannie dopracowane efekty sceniczne. Dźwięk, ruch, obraz i światło tworzą wyjątkowy, metafizyczny spektakl. W tej niezwykłej oprawie usłyszeć można ponadczasowe rockowe i metalowe ballady, instrumentalne dzieła gigantów gitary oraz pełne niepokoju kompozycje nurtu grunge. Artyści występujący w projekcie to zwycięzcy i laureaci najbardziej prestiżowego polskiego talent show „The Voice of Poland”: Damian Ukeje, Monika Pilarczyk. Kontrastem dla rockowych głosów jest operowy sopran charyzmatycznej Sylwii Lorens. Całości dopełnia Agata Glenc – solistka Art Color Ballet, która wciela się w postać tytułowej Symphonici. Orkiestrę i band Filharmonia Futura poprowadzi Mikołaj Blajda.

Być jak Elizabeth Taylor (sobota 17:30, 20:15)

http://www.teatr-muzyczny.lodz.pl/byc-jak-elizabeth-taylor?terminarz=2342#obsada

Między łóżkami (komedia) (niedziela 15:00, 18:30)

„Między Łóżkami” to inteligentna komedia Norma Fostera składająca się z sześciu epizodów, które przedstawiają zabawne, ale również wzruszające losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka w Kanadzie. Wszystko dzieje się w ciągu dwóch godzin, choć w sześciu różnych pokojach, w których głównym meblem jest łóżko. Para 50-latków godzących się uprawiać sex na antenie radiowej, włamywacz zawodowiec i amator- księgowy, starzejąca się gwiazda rocka Tomy Quick i jego młodociana fanka pragnąca przeżyć z nim ten pierwszy raz, szef clubu go-go, który musi zwolnić nieudolną striptizerkę, taksówkarka bez zmysłu orientacji w terenie i inni. W sumie 15 postaci granych brawurowo przez piątkę znakomitych aktorów. Doskonała zabawa, ale również refleksja i wzruszenie. Po prostu dobry teatr.

 

KINO

„Wyklęty”, reż. Konrad Łęcki – dramat, wojenny

„Wyklęty” to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

„Captain Fantastic”, reż. Matt Ross – dramat, komedia

Ben (Viggo Mortensen) jest ojcem sześciorga dzieci, które wspólnie z żoną wychowuje z dala od zgiełku miasta. Żyją inaczej niż przeciętna amerykańska rodzina: jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do normalnej szkoły, uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Kiedy sytuacja rodzinna zmienia się, muszą stawić czoła cywilizacji.

„Kong: Wyspa Czaszki”, reż. Jordan Vogt-Roberts – fantasy, przygodowy

Film śledzi losy zespołu badaczy, którzy zapuszczają się w głąb niezbadanej wyspy położonej na Pacyfiku — tak samo pięknej, jak i zdradliwej — nie wiedząc, że wchodzą na teren należący do mitycznego King Konga.

„Chata”, reż. Stuart Hazeldine – dramat

Mack jest szczęśliwym mężem i ojcem trojga wspaniałych dzieci. Pewnego dnia jego rodzinę dotyka tragedia. Najmłodsza córka Missy zostaje porwana. Wszelkie dowody wskazują na morderstwo, choć ciała nie udaje się odnaleźć. Mack popada w coraz głębszą rozpacz, która powoli oddziela go od świata i rodziny. Kilka lat po tragedii otrzymuje tajemniczy list z zaproszeniem do leśnej chaty, w której rozegrał się dramat Missy. List wydaje się pochodzić od samego Boga. Pełen wątpliwości i obaw Mack decyduje się na spotkanie z nieznanym, które okaże się być niezwykłym doświadczeniem pozwalającym zrozumieć sens rodzinnej tragedii i zupełnie inaczej spojrzeć na życie i świat.

A ponadto:

„Zło we mnie”, reż. Oz Perkins – horror

„Munio: Strażnik Księżyca”, reż. Alexandre Heboyan, Benoît Philippon – animacja, przygodowy

„Zwariować ze szczęścia”, reż. Paolo Virzì – dramat, komedia

„Mr. Gaga”, reż. Tomer Heymann – biograficzny, dokumentalny

„Światło i cień”, reż. Yeşim Ustaoğlu – dramat

 

MIASTO

Dzień Otwarty // Dni Otwarte 2017 – Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, piątek, 10:00

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi serdecznie zaprasza na Dni Otwarte, które odbędą się 10 marca 2017 r. (piątek) w godz. 10.00–17.00 i 11 marca 2017 r. (sobota) w godz. 10.00–15.00.

Wydarzenie skierowane jest do kandydatów na studia I i II stopnia, podyplomowe i doktoranckie oraz do wszystkich osób oraz instytucji zainteresowanych działalnością Uczelni.

Zachęcamy do odwiedzenia otwartych pracowni, po których oprowadzą studenci naszej uczelni. Będzie też możliwość skorzystania z konsultacji pedagogów, którzy nieodpłatnie udzielą korekty prac, oraz pozyskania informacji dotyczących rekrutacji na studia.

W programie Dni Otwartych znajdą się również warsztaty, wykłady, pokazy oraz wiele wystaw prezentujących dorobek studentów i pedagogów łódzkiej ASP.

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121 (Wydział Grafiki i Malarstwa, Wydział Tkaniny i Ubioru, Wydział Wzornictwa i Architektury Wnętrz, Wydział Rzeźby i Działań Interaktywnych oraz Wydział Malarstwa i Rysunku), Franciszkańska 76/78 (Wydział Sztuk Wizualnych).

Więcej informacji i szczegółowy harmonogram

Dzień Otwarty // Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego UŁ – Wydział Filologiczny UŁ, ul. Pomorska 171/173, piątek, 10:30

Drodzy maturzyści,

już 10 marca otwieramy przed Wami drzwi Wydziału Filologicznego UŁ, by zdradzić Wam nasze największe tajemnice ?

W trakcie imprezy będziecie mogli m.in.:

? osobiście przekonać się, jak wyglądają akademickie zajęcia, uczestnicząc w warsztatach i wykładach przygotowanych przez wykładowców i członków kół naukowych wszystkich kierunków (opis zajęć znajdziecie na ➡️ http://bit.ly/ofertawarsztatow);

? porozmawiać z naszymi studentami, którzy udzielą Wam praktycznych rad i wskazówek dotyczących studiowania na Filologu;

? zamienić kilka słów z wykładowcami poszczególnych kierunków – kto wie, być może następna taka okazja na spotkanie w cztery oczy dopiero podczas egzaminu na studiach❓;

? poznać wydziałową infrastrukturę (podczas wędrówki korytarzami Filologa nie zapomnijcie odwiedzić Fil Mil, gdzie po dniu pełnym atrakcji zjecie smaczny obiad, a także skosztować pysznej kawy w Coffee Point – kawa na Wydziale);

? wziąć udział w językowych zabawach i łamigłówkach, krótkich testach, konkursach z nagrodami oraz degustacjach.

Kultura // Polska Noc Kabaretowa 2017 – Atlas Arena, piątek, 19:00

Polska Noc Kabaretowa to coroczne widowisko, które w każdym z kilkudziesięciu miast Polski zbiera kilka tysięcy fanów rozrywki na najwyższym poziomie. Ekipa tworząca Polską Noc Kabaretową dobierana jest tak, aby trafić w gusta wszystkich fanów kabaretowych, niezależnie od wieku i poczucia humoru. Polska Noc Kabaretowa to widowisko dla każdego, o czym świadczy różnorodność widzów, a łączy ich jedno – niepodważalne zadowolenie, uśmiech na twarzy i chęć odwiedzenia Polskiej Nocy Kabaretowej podczas kolejnej edycji.

Polska Noc Kabaretowa 2017 to kolejna już edycja tego wyjątkowego show kabaretowego. Tym razem zaskoczymy Was nie tylko składem, ale także tematyką widowiska, a przede wszystkim ogromem premierowych skeczy, które zaprezentuje czołówka polskiej sceny kabaretowej. Tym razem przeniesiemy się do studia radiowego, w którym różnorodne programy, niezwykli prowadzący i goście zapewnią czterogodzinną rozrywkę jakiej jeszcze nie było.

Warsztat // Szkolenia dla studentów BAiŚ PŁ – AutoCAD Revit Robot Photoshop – Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ, al. Politechniki 6, sobota, 8:00

Rozpoczynamy kolejną edycję certyfikowanych szkoleń dla studentów BAIŚ PŁ realizowanych przez Autoryzowane Centrum Szkoleniowe Autodesk oraz Autoryzowanego Partnera Microsoft. Szkolenia są oferowane tylko studentom Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ oraz Kolegium Gospodarki Przestrzennej PŁ

INFORMACJE OGÓLNE

✅ szkolenia dwudniowe, weekendowe, od godz. 8:00 do godz. 16.00 ?

✅ szkolenia odbywają się na wydziale BAIŚ (w budynku Architektury) ?

✅ każde szkolenie kończy się certyfikatem ?

✅ komputery zapewnia firma szkoleniowa ?

✅ ilość miejsc jest ograniczona, dlatego zapisy wg kolejności wpisów na arkusz Google ?

✅ gdy zbierze się pula osób na dane szkolenie wyślemy maila organizacyjnego z pełną informacją co do płatności itd. ?

✅ jeżeli dane szkolenie będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem będzie ono powtórzone ?

✅ wszelkie pytania prosimy kierować pod adres: szkolenia.bais@samorzad.p.lodz.pl ❔

CENY SZKOLEŃ

✅ Photoshop, Adobe Illustrator – 250zł brutto

✅ Norma Pro – 100zł brutto

✅ Pozostałe szkolenia – 200zł brutto, dla osób które już brały udział w szkoleniach KP Marketing lub CAD Planet cena wynosi 180zł

TERMINY SZKOLEŃ

AutoCAD Zaawansowany 11-12.03.2017

Photoshop Wizualizacje Architektoniczne 18-19.03.2017

MS Project 25-26.03.2017

3ds Max 01-02.04.2017

AutoCAD Modelowanie 3D 08-09.04.2017

Revit Architecture 06-07.05.2017 lub gdy wcześniej zbierze się grupa

Revit Structure – zapis chętnych

Autodesk Robot – zapis chętnych

Adobe Illustrator – zapis chętnych

Link do zapisów

Rozrywka // Łódzki Port Gier 34 – Łódzki Dom Kultury, Traugutta 18, sobota, 10:00

Zapraszamy na trzydziestą czwartą edycję Łódzkiego Portu Gier! Tradycyjnie gramy w sobotę i niedzielę od 10:00 do 21:00. Miejsce – jak zwykle w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Traugutta 18.

Na miejscu czekać na Was będą jak zawsze stoły uginające się od gier „bez prądu” – planszowych, karcianych i bitewnych. Będziecie mogli zagrać w ponad 500 różnych tytułów, oraz wziąć udział w Akcji Grywalizacja, w ramach której możecie spodziewać się nowych tytułów, które pozwolą Wam zdobyć punkty, jak również nowych wspaniałych nagród do zdobycia.

W doborze gier i przyswojeniu zasad jak zwykle pomoże przesympatyczna obsługa w żółtych koszulkach. A wszystko to oczywiście będzie jak zwykle całkowicie za darmo.

Lista dostępnych gier

Program imprezy

Warsztat // Warsztaty kiszenia warzyw i owoców – Galeria Signum Project, ul. Piotrkowska 85, niedziela 12-03-2017, godzina 15:00

Chcesz wiedzieć co kisić? Jak kisić? I dlaczego warto?

Dowiesz się 12 marca na Warsztatach z kiszenia warzyw i owoców.

Każdy uczestnik przygotuje kolorowe kiszonki z przeróżnych warzyw i owoców, które zabierze ze sobą do domu. Oprócz tego otrzymasz dawkę wiedzy i insporujących pomysłów. Wyjdziemy poza utarte schematy i odkryjemy cała paletę nowych, ukiszonych smaków ?.

Na warsztaty proszę zabrać: 4 jednolitrowe, wyparzone słoiki z zakrętkami, deskę do krojenia, nóż i średniej wielkości plastikową miskę.

Cena Warsztatów wraz z produktami i degustacją gotowych, domowych kiszonek, domowego chlebka i fermentowanego twarożku ze słonecznika 47 zł.

Zgłoszenie uczestnictwa – dorota.mloston@gmail.com

 

 

SPORT

 

PIŁKA NOŻNA

ŁÓDŹ

Widzew Łódź

To już ostatnie chwile na treningi przed wznowieniem rundy wiosennej w III lidze. Widzew przepracował ten czas bardzo starannie i choć jeszcze nie wszystko ze sobą współgrało, to ostatni sparing pozwala mieć nadzieję na bardzo udaną rundę.

Najważniejsze spostrzeżenia po okresie przygotowawczym są takie, że uszczelniona została obrona. Wzmocnienia na pozycji bramkarza i stoperów były widoczne w postaci wielu czystych kont w sparingach. Problemem natomiast był atak, który poza meczem ze Zjednoczonymi Stryków, nie był w stanie zdobywać bramek. Rozwiązaniem może okazać się sprowadzony z GKS-u Bełchatów napastnik z przeszłością w ekstraklasowej Cracovii, Marcin Krzywicki. Początek ma obiecujący, choć nie wykorzystał karnego, po którym, jak sam mówił, piłka znalazła się 200 metrów za stadionem, to jednak ostatecznie wpisał się na listę strzelców i stwierdził, że „możemy się umówić że będę strzelał raz na 45 minut”. Bardzo byśmy chcieli, żeby tak to wyglądało.

Kolejnym znaczącym tematem jest najbliższe spotkanie piłkarzy Widzewa. Chodzi o mecz ze Świtem Nowy Dwór Mazowiecki. Wraca już runda ligowa, więc najlepiej byłoby, alby podopieczni trenera Cecherza pokazali rzeczywistą siłę zespołu w grach o punkty. Mecz ten, jak każdy w tej rundzie, ma ogromne znaczenie i nie ma miejsca na stracenie choćby punktu. Dlatego też piłkarze muszą wyjść w pełni zmotywowani pamiętając, że celem jest awans, o który będzie bardzo ciężko. Napięty grafik sparingów nie pozwolił na oficjalną prezentację drużyny, więc okazją do zaprezentowania się, oby z jak najlepszej strony, będzie najbliższe inauguracyjne spotkanie ligowe.

Ważnym aspektem w kontekście zbliżającej się inauguracji nowego stadionu przy alei Piłsudskiego 138 jest w końcu wydana przez policję zgoda na organizację imprez masowych. Zatem już raczej nie będzie więcej przeszkód w organizacji pierwszego meczu w naszym nowym domu. Na koniec jeszcze jedna wspaniała informacja: właśnie pękła magiczna bariera 15 000 KARNETÓW. Za moment już nie będzie można ich kupić – w puli dostępne jest tylko15 100, co i tak oznacza, że rekord Polski będzie należał do Widzewa!

Świt Nowy Dwór Maz. – Widzew Łódź, niedziela, 18:00

 

ŁKS Łódź

Podsumowanie zimowych gier kontrolnych drużyny piłkarskiej Łódzkiego Klubu Sportowego

Pięć zwycięstw, dwa remisy i tylko jedna porażka to bilans zimowych sparingów drużyny Łódzkiego Klubu Sportowego.

Ełkaesiacy zimowy okres przygotowawczy mogą zaliczyć do niezwykle udanych. Sparingi, których odbyło się osiem pokazywały, że zespół z meczu na mecz gra coraz lepiej. Zwyżka formy przyszła w dobrym momencie i należy liczyć na to, że zaprocentuje to w wiosennych pojedynkach ligowych. Nie bez znaczenia jest też tygodniowy pobyt zespołu na obozie w Grodzisku Wielkopolskim. Bez wątpienia jeszcze bardziej scementował on zawodników oraz sztab szkoleniowy.

Poniżej publikujemy wyniki wszystkich meczów kontrolnych rozegranych przez piłkarzy ŁKS podczas zimowego okresu przygotowawczego.

ŁKS Łódź – Świt Nowy Dwór Mazowiecki 2:4 (2:1), Bramki dla ŁKS: Jewhen Radionow (’13, ’41)

ŁKS Łódź – Sokół Kleczew 3:2 (0:1), Bramki dla ŁKS: Maksymilian Rozwandowicz (’55, ’82), Patryk Bryła (’77)

ŁKS Łódź – Warta Poznań 2:2 (0:1), Bramki dla ŁKS: Artur Golański (’64 – rzut karny), Jewhen Radionow (’70)

Jarota Jarocin – ŁKS Łódź 0:2 (0:0), Bramki: Jewhen Radionow (’81), Dawid Sarafiński (’90).

ŁKS Łódź – GKS Bełchatów 2:1 (0:0), Bramki dla ŁKS: Maksymilian Rozwandowicz (’63), Patryk Szymański (’70)

Radomiak Radom – ŁKS Łódź 1:1 (1:0), Bramka dla ŁKS: Artur Golański (’48)

ŁKS Łódź – Sokół Aleksandrów Łódzki 6:0 (2:0), Bramki: Jakub Nowak (’18, ’48, ’63), Jewhen Radionow (’21), Maksymilian Rozwandowicz (’86), Maksym Kowal (’90)

ŁKS Łódź – Warta Sieradz 2:1 (1:0), Bramki dla ŁKS: Kamil Juraszek (’36), Jewhen Radionow (’57)

ŁKS Łódź – Huragan Wołomin, niedziela, 15:00

 

WOJEWÓDZTWO

II Liga:

GKS Bełchatów – Polonia Bytom, sobota, 17:00

Po zaskakującej wygranej z dotychczasowym liderem drugoligowej tabeli, Rakowem Częstochowa, „Torfiorze” podejmą ostatnią w tabeli Polonię Bytom.

III Liga:

Sokół Aleksandrów Łódzki – Concordia Elbląg, sobota, 15:00

Sokół Ostróda – Lechia Tomaszów Mazowiecki, sobota 18:00

Pelikan Łowicz – Motor Lubawa,  niedziela, 11:15

 

 

SIATKÓWKA

ŁÓDŹ

Orlen Liga Kobiet:

ŁKS Commercecon Łódź – KSZO Ostrowiec SA, sobota, 18:00

Po przegranej w Rzeszowie 0:3 siatkarki ŁKS-u zagrają u siebie z drużyną z Ostrowca. Łodzianki radzą sobie w lidze całkiem nie źle. Po 23 kolejkach są na 6 miejscu w tabeli i jeśli zachowają koncentrację to w nadchodzącym meczu przeciwko drużynie niżej sytułowanej są w stanie zdobyć komplet punktów.

Grot Budowlani Łódź – Chemik Police, niedziela, 14:45

Hitem 24 kolejki Orlen Ligi będzie mecz pomiędzy liderem tabeli, a drużyną z trzeciego miejsca. Oba zespoły dzieli dziesięć punktów i oba mają zamiar wygrać ligę w tym sezonie. Budowlane jak najbardziej małą szanse wygrać to spotkanie chociaż liderem na papierze będą siatkarki z Polic.

Puchar CEV:

Grot Budowlani Łódź – Galatasaray Stambuł, środa, 18:00

Po przegramy meczu 3:1 w dzień kobiet w ramach 1/4 finału pucharu CEV, siatkarki z Łodzi będą miały szansę się zrewanżować na swoim terenie. Będzie to bardzo trudne zważywszy na to, że w poprzednim meczu Budowlane odebrały srogą lekcję od drużyny ze Stambułu.

 

WOJEWÓDZTWO PlusLiga:

Indykpol AZS Olsztyn – PGE Skra Bełchatów, sobota, 14.45

W drużynie Skry forma mocno się waha. Ostatni mecz z beniaminkiem ligi bełchatowianie, co prawda, wygrali, ale dopiero w piątym secie. Tym razem zawodnicy jadą do Olsztyna zmierzyć się z tamtejszym Indykpolem, który jest obecnie piąty w tabeli, a do zespołu z Bełchatowa brakuje im trzech punktów.

Liga Mistrzów:

PGE Skra Bełchatów – Lube Banca Marche Macerata, środa, 18:00

W 1/6 finału siatkarze Skry zmierzą się z włoską drużyną z Maceraty. W ostatnim meczu w fazie grupowej bełchatowianie zwyciężyli rumuński zespół 3:0 i dzięki temu zakończyli tą fazę rozgrywek na drugim miejscu zaraz za włoskim zespołem w Modeny.

 

KOSZYKÓWKA

ŁÓDŹ

Tauron Basket Liga Kobiet:

Cosinus Widzew Łódź

To już koniec sezonu dla Łodzianek. Najwyższy więc czas podsumować obecny sezon. Najmłodszy w lidze skład (średnia wieku przekracza ledwie 21 lat) ciężko stwierdzić, że walczył w obecnym sezonie, a raczej było to głównie zdobywanie doświadczenia. W kilku spotkaniach Widzewianki pokazały tak dobrze znany z boisk piłkarskich „Widzewski Charakter” wspominając choćby sensacyjne zwycięstwo z drużyną z Polkowic czy ostatnie starcie we własnej hali ze Ślęzą Wrocław. Często były gromione dość wysoko, ale nie poddawały się i walczyły dalej. Kilkukrotnie brakło sił w końcówkach meczów i dlatego pojedynki z Ostrowem Wielkopolskim, a także z Basketem Gdynia kończyły się porażkami. Czy można mówić o rozczarowaniach sezonu w kontekście Widzewa? Chyba jedynym prawdziwym rozczarowaniem jest ostatnie miejsce w tabeli, bo gra niejednokrotnie była lepsza od wyników. Gratulacje należą się wszystkim koszykarkom, które wkładają całe serce i zdrowie dla drużyny, jednak
na specjalne wyróżnienie zasługują:
Sylwia Bujniak– chyba najmłodsza kapitan zespołu w lidze, przed miesiącem skończyła dopiero 21
lat, a swoją grą zasłużyła sobie już na powołanie do kadry narodowej. Jeśli w przyszłym sezonie zdecyduje się dalej reprezentować Widzew będzie z niej prawdziwa pociecha.
Julia Drop– zawodniczka, która mimo młodego wieku już 3 sezon pojawia się na parkietach najwyższej ligi. Pierwsza część sezonu była dla niej nieco lepsza i dała jej powołanie do kadry, ale do końca sezonu dawała z siebie wszystko. Została wybrana MVP turnieju finałowego Mistrzostw Polski U22.
Magdalena Pisera– mogąca grać zarówno na rozegraniu (jak dwie poprzednie wymienione), jak i na skrzydle koszykarka pokazała jak bardzo można się rozwinąć w trakcie jednego sezonu. Pochodząca ze Zgierza zawodniczka, reprezentująca w przeszłości wszystkie najlepsze drużyny z Łodzi i okolic, od dawna pokazuje, że ma talent. Ale dopiero wiara w siebie jaką zdobyła w trakcie tego sezonu zaowocowała bardzo dobrymi występami w dwóch ostatnich meczach sezonu.
Aleksandra Pawlak– zawodniczka, która obecnie gra w Gorzowie do końca stycznia występowała w Łodzi. Doświadczona reprezentantka kraju była po trochu gwiazdą drużyny ale i mentorką dla młodego pokolenia zdolnych koszykarek grających dla Widzewa.

Wspomnieć należy również o wielkim sukcesie jaki osiągnęły zawodniczki na arenie młodzieżowej. W połowie lutego drużyna Widzewa zdobyła Mistrzostwo Polski juniorek starszych. Ten sukces niech będzie zapowiedzią kolejnych, które będą zdobywały te zawodniczki w przyszłości. Za ten sezon, choć w seniorskiej koszykówce mało udany, dziękujemy i życzymy tylko lepszych w kolejnych latach.

 

I Liga kobiet:

ŁKS SMS Łódź

Łodzianki już zakończyły swoje występy w fazie zasadniczej tego sezonu. Teraz czekają na końcowe wyniki ostatniej kolejki, które określą ich ostateczną pozycję w lidze. Aktualnie koszykarki ŁKS zajmują drugie miejsce w swojej grupie I Ligi.

 

WOJEWÓDZTWO

Tauron Basket Liga:

PGE Turów Zgorzelec- Polfarmex Kutno, sobota 18.00

Zdecydowanie nie tak miał wyglądać ten sezon w wykonaniu Kutnian. Porażka z Anwilem sprawiła, że sytuacja wygląda coraz gorzej. Ale należy wspomnieć, że jak na klub z tak dużymi problemami to minimalna porażka z wiceliderem pokazała, że sezon nie jest jeszcze stracony i trzeba walczyć do końca o utrzymanie. Będący w słabszej formie koszykarze z miasta granicznego są naprawdę do pokonania jeśli tylko „Aptekarze” zagrają tak jak ostatnio. Oby mieli tę siłę w sobie i chcieli udowodnić sobie i nam, że się nie poddali.

 

I liga kobiet:

MKS MOS Karkonosze Jelenia Góra- UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, niedziela 18.00

Ciekawa sytuacja w tabeli sprawia, że ostatnia kolejka może jeszcze dużo pozmieniać. Między piątą a dziewiątą lokatą jest tylko jeden punkt różnicy. Basketki mają szansę jeszcze zyskać jedną lokatę, ale by tak się stało muszą wygrać ostatni mecz rundy zasadniczej i liczyć na potknięcie drużyny Chrobrego Głuchołazy. Ale jednocześnie pamiętać muszą, iż porażka na wyjeździe może sprawić, że ich pozycja końcowa będzie bardzo niekorzystna. Dlatego nie ma co oglądać się na inne zespoły i zrobić swoje. Tylko zwycięstwo!

MPKK Sokołów SA Sokołów Podlaski- Grot Mobilis Pabianice, niedziela 18.00

Sytuacja zespołu z Pabianic jest już prawie pewna. Bez względu na porażkę nie stracą miejsca piątego. Jednak pojedynek z zespołem zamykającym ligową stawkę powinien być dla Dziewczyn z Pabianic możliwością na poprawienie statystyk punktowych i miejmy nadzieję będzie klasowym zwycięstwem. Jednocześnie należy wspomnieć, że najprawdopodobniej zobaczymy w zespole z okolic Łodzi kilka koszykarek Widzewa, gdyż klub z Łodzi już zakończył zmagania w tym sezonie.

 

 

PIŁKA RĘCZNA – PGNiG Superliga:

KS Meble Wójcik Elbląg – MKS Piotrkowianin, środa, 18:30

Wczoraj Piotrkowianin odniósł spektakularne zwycięstwo nad wicemistrzem Polski i uczestnikiem Ligi Mistrzów – Orlen Wisłą Płock (26-25). Trwający weekend piłkarze ręczni z Piotrkowa Trybunalskiego będą mieć wolny, a w środę zagrają na wyjeździe z KS Meble Wójcik Elbląg. W pojedynku z ostatnią ekipą tabeli możemy liczyć na przedłużenie korzystnej passy.

PGNiG Superliga Kobiet:

MKS Piotrcovia – Pogoń Baltica Szczecin, sobota, 17:00

Po przegranym 31-23 meczu w Lubinie, szczypiornistki Piotrcovii podejmą piątą w tabeli Pogoń Szczecin.

 

FUSTAL – Ekstraklasa

Gatta Active Zduńska Wola – AZS Uniwersytet Śląski Katowice, sobota, 18:00

W ubiegłym tygodniu Gatta pewnie zwyciężyła w Chojnicach, a największy rywal zduńskowolan do tytułu mistrzowskiego, Rekord Bielsko-BIała uległ z Chrobrym Głogów, skutkiem czego strata Gatty do lidera stopniała do 5 punktów.

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company