Łódź Zapowiedzi

[Weekendowy przegląd wydarzeń] – 2-4 grudnia

KULTURA I WYDARZENIA

 

TEATR

Teatr Wielki

Złote Runo (piątek, 19:00; sobota 18:30)

Opera powstała w roku 1938, roku wielkich kryzysów ekonomicznych i politycznych i z tego też powodu od razu nie była zrealizowana na żadnej ze scen teatralnych. Jej jedyne wykonanie zostało zrealizowane jako audycja radiowa w paryskiej rozgłośni w cyklu „L’Opera de Dix-Heures”, prowadzonym przez Bronisława Horowicza. Salvador de Madariaga opracował libretto według jednego z wątków mitu greckiego o cudownym baranku ze złotą sierścią, który w wyprawie argonautów pomógł dzieciom króla Atamasa. Madariaga w swoim swobodnym potraktowaniu mitu uwalnia jednak wyobraźnię i urojenia, ucieka od przekazanych wartości i racjonalizmu, kreując pewien teatr absurdu. Mit o złotym runie przedstawiony  jest jak do góry nogami przekręcony obraz. Co zatem pozostaje po wspanialej legendzie? Samotny, stary tygrys, który znudzony samotnością otwiera pysk i gubi wszystkie sztuczne zęby…

Glenn Miller Orchestra (niedziela, 18:00)

Zespół okrzyknięty najpopularniejszą big-bandową grupą na świecie. Zasłynęli ze wspólnych występów z m.in. Frankiem Sinatrą, Johnnym Desmondem czy Ericiem Delaneyem. Ich prestiżowe występy są warte każdych pieniędzy. Orkiestra Glenna Millera zawsze zapełnia sale koncertowe po brzegi i już wkrótce rozkołysze widzów w całej Polsce! Zespół wykona znane i uwielbiane przez publiczność utwory: Moonlight Serenade, In the Mood, Tuxedo Junction, Chattanooga Choo

Teatr Powszechny

Szalone Nożyczki (piątek, 11:00, 19:00; sobota, 19:00; niedziela 19:00)

Proszę do mnie podejść… i zapytać o co chcecie…być może pomoże nam to w śledztwie. Przypuszczam, że macie państwo własne poszlaki, które pomogą rozwikłaniu sprawy. (…) Świadkowie będą mogli bezpośrednio zadawać pytania podejrzanym.

Jeden z najznamienitszych łódzkich spektakli o czym mówi chociażby frekwencja widowni Teatru Powszechnego. Salon fryzjerski prowadzony przez mistrza grzebienia oraz nożyczek Ola Boskiego. Przyjdź i zobacz jakie wydarzenie może naruszyć reputacje salonu „Szalone Nożyczki”.

Miarka za miarkę (sobota, 19:15; niedziela, 19:15)

Spektakl na granicy komedii i tragedii łączocy trudne refleksje z klasycznym dowcipem.  Jest to opowieść o władzy i jej negatywnych cechach po przekazaniu jej z rąk do rąk.

 

Teatr Jaracza

Karamazow (piątek, 19:00)

Karamazow to dramat w autorskiej adaptacji Jacka Orłowskiego, który mamy okazję oglądać od 19 stycznia w Teatrze im. Stefana Jaracza. Spektakl na podstawie powieści Fiodora Dostojewskiego, powieści ostatniej i jednocześnie uważanej za kulminację dorobku i twórczości rosyjskiego pisarza, jest także uważana za najwybitniejsze dzieło literatury światowej. Fabuła powieści, jej znaczenie,  zostały w pełni przedstawiona na deskach teatru.

Podróż do Buenos Aires (piątek, 17:00; sobota, 19:00)

W ponad godzinnym monologu Gabriela Muskała przedstawia proces rozsypywania się świadomości bohaterki, zamierania jej świata, stopniowej atrofii pamięci. Przedstawia przejmująco – właśnie dlatego, że niedosłownie, bez postarzania młodej twarzy i prowokowania zbyt łatwych wzruszeń. (…) Cały ów work in regress (jak określono rzecz w podtytule) pokazany zachwycająco misternie i konsekwentnie; właśnie precyzja scenicznej relacji skupia uwagę widowni niczym kryminał. Mądry, dojrzały spektakl w reżyserii Mariana Półtoranosa.

Antoniusz i Kleopatra (sobota, 19:00; niedziela 19:00)

O kobiecości i męskości można mówić długo. W „Antoniuszu i Kleopatrze” w reżyserii Wojciecha Farugi słowo zastąpione zostało przez język ciała. Wiele tu niedopowiedzeń, pytań retorycznych, urwanych zdań. Mało odpowiedzi, nie licząc kilku dobitnych scen. Szekspirowski dramat, nie należący do największych dokonań autora „Makbeta”, przypomina nieustanną walkę – tylko o co? Niby o władzę, a jednak o miłość. Niby o miłość, a jednak o wieczność. Z perspektywy widza odczuwa się jednak, że aktorzy najbardziej walczą właśnie o jego uwagę. Jakby przeczuwając, że przekonanie publiczności do pomysłów realizatorów nie będzie najłatwiejszym zadaniem.

Teatr Nowy

Mayday (sobota, 19:00; niedziela, 16:00)

Jedna z najlepszych i najczęściej granych na świecie fars. Historia londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Na skutek wypadku John Smith musi spędzić noc w szpitalu. Zaniepokojona małżonka zawiadamia komisariat policji o nieobecności męża. Co gorsza, w tym samym czasie druga żona taksówkarza zawiadamia inny komisariat. Rozpoczynają się dwa śledztwa, a z każdą minutą sytuacja staje się coraz bardziej skomplikowana. Komizm sytuacji fabularnych i języka sprawia, że „Mayday” od chwili prapremiery rozśmiesza publiczność na całym świecie.

Shitz (piątek, 19:15; sobota, 19:15; niedziela, 19:15)

Prawdziwa Komedia Domowa w rodzinnym czworokącie. Nienajwyższej urody córka marzy o ślubie z kimkolwiek. Ojciec zapłaci dowolną cenę każdemu, kto weźmie ją za żonę. Matka chce wykorzystać ślub córki do wyrwania się z domowego kieratu i zrealizowania własnych marzeń. Pewnego dnia zjawi się kandydat na męża. Ale zamiast szczęśliwego rozwiązania kłopotów…

IMPRO ATAK! (piątek, 21:15; sobota, 21:15; niedziela, 11:00)

IMPRO to ostatnimi czasy popularna zabawa teatralna, w której to nie dramaturg czy reżyser, ale publiczność zebrana na widowni „rządzi”, czyli decyduje o przebiegu całego przedstawienia.

Teatr muzyczny

Wielka Księżna Gerolstein (sobota, 18:30; niedziela, 17:00)

„Wielka księżna Gerolstein to prawdziwa perła w bogatym dorobku Jacques`a Offenbacha. Komizm wynikający z aluzji do wydarzeń, zjawisk i osób z czasów, kiedy powstała, oczywiście już wywietrzał, ale drwina z głupoty wojny, wojskowych i władców, dworskich plotek, sensacji rozpuszczanych przez tabloidy i dobrej miny dyplomatów do złej gry ciągle jest, niestety, aktualna. I ciągle śmieszy. A muzyka Offenbacha, dźwięczna i lekka, cudownie sprowadza na ziemię i wojskowe zadęcie, i arystokratyczne nadęcie. W opowieści o wielkiej księżnej tkwi także element romantycznej miłości. Czy jest ktoś, kto o niej nie marzy? A przynajmniej nie pielęgnuje wspomnień?

 

 

KINO

„Sully”, reż. Clint Eastwood – dramat

15 stycznia 2009 roku cały świat był świadkiem „cudu na rzece Hudson”, kiedy to kapitan „Sully” Sullenberger (Hanks) posadził uszkodzony samolot na zimnych wodach rzeki Hudson, ratując życie 155 osobom znajdującym się na pokładzie. Jednak, mimo że opinia publiczna i media głośno wychwalały Sully’ego za jego wyjątkowe umiejętności lotnicze, w czasie śledztwa zostały ujawnione fakty, które mogły zniszczyć jego reputację i karierę.

„Underworld: Blood Wars”, reż. Anna Foerster – akcja, horror

Kolejna część przebojowej serii o rywalizujących ze sobą na śmierć i życie Wampirach i Lykanach. Dwa zwaśnione światy przenikają się w brutalnej walce o supremację i przeżycie. W postać pięknej i przebiegłej Selene ponownie wcieli się Kate Beckinsale.

„Lion”, reż. Garth Davis – dramat

Poruszający, pełen emocji i niezwykłej energii film producentów nagrodzonego Oscarem „Jak zostać królem”. W obsadzie fenomenalny Dev Patel („Slumdog. Milioner z ulicy”), Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”) oraz Nicole Kidman („Grace księżna Monako”). Film zainspirowany prawdziwą historią o nadzwyczajnej odwadze i wielkiej sile miłości. Pięcioletni chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Napotkanym ludziom nie jest w stanie powiedzieć wiele o sobie. Nie zna swojego nazwiska ani adresu. Zdany wyłącznie na siebie, musi stawić czoło zagrożeniom czyhającym na ulicach wielomilionowego miasta. W najmniej oczekiwanym momencie jego los odmienia para Australijczyków. 25 lat później, już jako mężczyzna, wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny.

A ponadto:

„Lament”, reż. Hong-jun Na – thriller

“Kubo i dwie struny”, reż. Travis Knight – animacja, familijny, fantasy

„Hiszpański temperament”, reż. Emilo Martinez Lazaro – komedia

„Creative Control”, reż. Benjamin Dickinson – komedia obycz.

“Jarocin. Po co wolność”, reż. Leszek Gnoiński – dokumentalny

 

 

MIASTO

Edukacja// Dzień otwarty na Politechnice Łódzkiej – piątek, 8:30, Instytut Fizyki PŁ, ul. Wólczańska 223, budynek B14.

Chcesz dowiedzieć się, czym zajmują się studenci PŁ? Chcesz wziąć udział w pokazach doświadczeń, obejrzeć wynalazki i dowiedzieć się, co można robić na uczelni technicznej?

Koniecznie odwiedź naszą uczelnię 2 grudnia!

https://facebook.com/events/1787588494846290/

 

Koncert// Pezet – Koka Tour 2016 – piątek 22:00, klub Wytwórnia

Po ponad trzech latach przerwy od występów, Pezet wreszcie rusza w trasę koncertową! Jeden z najbardziej docenianych polskich raperów znów odwiedzi największe miasta w kraju, gdzie na żywo zaprezentuje autorski materiał.

 

Zakupy & Moda // Mikołajkowe Rękodzieła na Eko Targu – sobota, 09:30, Piotrkowska 138/140.

W grudniu będzie się działo a to wszytko w ramach nowej świątecznej inicjatywie GwiazdkOFFo czyli miesięcznej imprezie, która wprowadzi łodzian i gości w świąteczny klimat zbliżających się świąt i hucznego zakończenia roku. OFFowa Zjeżdżalnia będzie dostępna dla wszystkich miłośników zimowych szaleństw od 3 do 31 grudnia.

W weekendy zabawa będzie płatna 5 zł / 10 min., w tygodniu zjazdy będą bezpłatne. Miejsce – główny parking OFF Piotrkowskiej, naprzeciwko wejścia do restauracji Spółdzielnia.

3 grudnia wystawcy z Eko Targ i Rękodzieła będą proponowali lokalne, zdrowe smakołyki oraz oryginalne produkty handemade.

 

Sport // Jestem Mikołajem – Bieg Charytatywny –  sobota, 12:00, Park Zdrowie

 

Zakupy & Moda // Jarmark na Piotrkowskiej – sobota, 17:00

3 grudnia 2016 świąteczny klimat zawita na Piotrkowską. Łodzianie po raz kolejny będą mogli wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Dekoracje świąteczne, rękodzieło, naturalne produkty, smakołyki to tylko niektóre z wyrobów, które będzie można kupić w czasie Jarmarku. Dodatkowo pojawią się atrakcje dla dzieci takie jak karuzela wenecka czy zjeżdżalnia oraz warsztaty, a przede wszystkim prawdziwy Święty Mikołaj. Klimat podtrzymają koncerty dedykowane nastrojowi świąt. W każdy przedświąteczny czwartek i piątek zapraszamy na koncerty pod miejską choinką w okolicach Pasażu Schillera i w okolicach skrzyżowania Piotrkowska/6 Sierpnia.

Harmonogram występów:

03.12.2016 g. 17:00 – Pasaż Schillera – ZOD MPK Łódź

03.12.2016 g. 17:30 – Pasaż Schillera – Avangart

04.12.2016 g. 19:00 – Kościół pod wezwaniem Św. Ducha w Łodzi – The Gospel Time

 

08.12.2016 g. 16:00 – Piotrkowska/Traugutta – Parnas Brass Band

09.12.2016 g. 16:00 – Pasaż Schillera Avangart

 

15.12.2016 g. 16:00 – Piotrkowska/Traugutta – Parnas Brass Band

16.12.2016 g. 16:00 – Pasaż Schillera – Avangart

 

22.12.2016 g. 16:00 – Piotrkowska/Traugutta – Parnas Brass Band

23.12.2016 g. 16:00 – Pasaż Schillera – Avangart

 

Koncert// Mikromusic Orkiestra – sobota  19:00, Klub OHM

Mikromusic Orkiestra to wzmocnienie brzmienia klasycznego składu zespołu przez kwartet dęty. Aranżacje dla orkiestry rozpisał Adam Lepka, trębacz i multiinstrumentalista, na co dzień zaangażowany w takie projekty jak Kanał Audytywny, L.U.C, czy Rebelbabel. Koncerty z mini orkiestrą dętą to ogromny cios dźwięku i emocji. W repertuarze koncertowym będziemy mogli usłyszeć zupełnie inne aranżacje najbardziej znanych piosenek oraz nowy materiał przygotowany specjalnie na tę trasę koncertową.

Między innymi nowa piosenka Pocałuj Pochowaj, która oczaruje niejednego fana Mikromusic swoim

Ostatnie wydawnictwo zespołu to „Matka i żony” (premiera odbyła się 2 października 2015 r.), jedna z najbardziej energicznych płyt, które zespół nagrał do tej pory. Płytę promował singiel pod tytułem „Krystyno”oraz singiel „Bezwładnie”, w którym gościnnie w duecie z Natalią zaśpiewał Skubas. klimatem.

 

Z racji rozpoczętego Adwentu, zamiast koncertów i imprez wiele osób wybiera refleksję i zadumę oraz podejmuje liczne akcje charytatywne i dobroczynne. Zapraszamy do zapoznania się z trwającymi i zbliżającymi się wydarzeniami:

Oddaj krew i podaruj dzieciom paczkę słodyczy – piątek 8:00-13:00, sobota 9:00-12:00

Świąteczna zbiórka darów dla domu małego dziecka na Stokach

Rodacy bohaterom – paczka dla polskiego kombatanta na Kresach

VI Bożonarodzeniowa paczka dla bohatera

Paczka świąteczna dla Polaków na Kresach

 

SPORT

 

PIŁKA NOŻNA

ŁÓDŹ

Widzew Łódź

Jeśli piłkarze Widzewa wciąż chcą awansować do II ligi, niezbędna będzie mała rewolucja w drużynie i pozbycie się wielu zawodników z klubu. Klub w niedawnym oświadczeniu dał do zrozumienia, że będzie walczyć o awans, a nie mozolnie budować drużynę, tak, by za rok, już na pewno awansować. Rozmowy z piłkarzami, którzy opuszczą klub, mają być przeprowadzone jeszcze przed świętami, a zakończone najpóźniej po nowym roku. „Nowa” kadra ma liczyć około 22-25 piłkarzy. Jakiś czas temu obecny trener 4- krotnych Mistrzów Polski- Tomasz Muchiński, opowiedział się za dużymi zmianami w drużynie, bez których- nie będzie szans na II ligę dla Łodzi. Jeśli chodzi o samą drużynę, to po ostatnim meczu- Mateusza Michalskiego w Widzewie, doszło do naderwania więzadła pobocznego. Sam zawodnik zapowiada, że do gry powinien być gotowy od początku rundy wiosennej. Okres roztrenowania w zespole potrwa do 16 grudnia, do zajęć piłkarze wrócą po nowym roku. Jeśli chodzi o sparingpartnerów łodzian, to jakiś czas temu na „NŁ” byli oni podawani, ale nie było mowy o FC Haradzieja. Jest to zespół z białoruskiej ekstraklasy- silny zespół, co miejmy nadzieję, zaowocuje w meczach o punkty.

Runda jesienna za nami, a co z trenerem Robotniczego? Jeden z kandydatów na trenera Marcin Broniszewski, był na meczu z rezerwami Legii. Póki co, trenerem naszego klubu nie zostanie, bo ma ofertę z wyższej klasy rozgrywkowej i łodzian na razie prowadzić nie chce. Trenerem również na pewno nie zostanie awizowany wcześniej przez media- Franciszek Smuda. Legenda klubu ma propozycję z Górnika Łęczna. Klub w ostatnim czasie prowadził rozmowy z innym szkoleniowcem- Przemysławem Cecherzem, który prawdopodobnie zostanie trenerem łodzian. To Widzewiak z krwi i kości- pochodzący z Koluszek!

WSZYSCY PO KARNETY NA NASZ NOWY DOM PRZY PIŁSUDSKIEGO!

 

 

SIATKÓWKA

ŁÓDŹ

Orlen Liga Kobiet:

ŁKS Commercecon Łódź – Pałac Bydgoszcz 1:3 (15:25, 25:20, 22:25, 23:25)

ŁKS: Kwiatkowska, Osadchuk, Bryda, Sielicka, Muhlsteinova, Kowalińska, Strasz (libero) oraz Wołoszyn, Oleksy

Pałac: Jagodzińska, Misiuna, Krzywicka, Kuligowska, Śmieszek, Plerśnierowicz, Nowakowska (libero) oraz Bałdyga, Maternia, Portalska

MVP: Śmieszek (Pałac)

Beniaminek z Łodzi nie znalazł sposobu na pokonanie siatkarek z Bydgoszczy w środowym spotkaniu. Mimo że dużo lepiej radziły sobie w przyjęciu to nie zdołały pokonać rozpędzonych przeciwniczek. Jednak nie mają za dużo czasu na rozpamiętywanie środowego spotkania, bo już w sobotę będą miały szansę zdobyć komplet punktów. Przeciwnik łodzianek, Legionovia Legionów plasuje się na ostatnim miejscu tabeli Orlen Ligi i powinna być w zasięgu możliwości drużyny ŁKS-u.

Legionovia Legionowo – ŁKS Commercecon Łódź, sobota, 18:00

 

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza – Budowlani Łódź 3:2 (25:20, 25:22, 19:25, 23:25, 15:7)

Tauron MKS: Weiss, Horka, Ganszczyk, Dziękiewicz, Scott, Paszek, Lemańczyk (libero) oraz Castiglione, Miros, Kaliszuk.

Budowlani Łódź: Beier, Vincourova, Polańska, Pycia, Grajber, Grobelna, Maj-Erwardt (libero) oraz Tobiasz, Twardowska.

MVP: Helena Horka (MKS).

W środę siatkarki budowlanych przegrały swój pierwszy mecz w tym sezonie i spadły na 2 pozycje w tabeli. Mecz z Dąbrowie Górniczej był prawdziwą huśtawką formy obu drużyn. I tylko błędy własne w ataku i polu zagrywki łodzianek przesadziły o ich przegranej.

Ten ciężki pięciosetowy mecz może zaważyć na wyniku sobotniego spotkania. Łodzianki zagrają z Atomem Sopot, który jest obecnie na 5 miejscu w tabeli. Siatkarki z Łodzi będą mieć mało czasu na regenerację i poprawę elementów siatkarskich, z którymi mają problem, ale znając waleczność tych zawodniczek wynik spotkania nie jest jeszcze przesadzony.

Budowlani Łódź – Atom Trefl Sopot, sobota, 19:00

 

 

WOJEWÓDZTWO PlusLiga:

Łuczniczka Bydgoszcz – PGE Skra Bełchatów 0:3 (23:25, 19:25, 23:25)

Łuczniczka Bydgoszcz: Nowakowski, Rohnka, Filipiak, Szczurek, Sacharewicz, Yudin, Czunkiewiz (libero) oraz Katić, Sieńko, Gromadowski, Bobrowski.

PGE Skra Bełchatów: Wlazły, Penczew, Szalpuk, Kłos, Uriarte, Wlazły, Milczarek (libero) oraz Kurek, Bednorz, Janusz.

MVP: Nicolas Uriarte (PGE Skra)

 

PGE Skra Bełchatów – Indykpol AZS Olsztyn, sobota, 14:45

Siatkarze Skry Bełchatów radzą sobie w lidze bez problemów. W środę bez większych problemów pokonali zespół z Bydgoszczy mimo trochę gorszej dyspozycji Mariusza Wlazłego i Bartosza Kurka. Zawodnicy Skry słyną z atomowej zagrywki, która z powodzeniem odrzuca od siatki przeciwników. W kolejnym meczu przeciwko siatkarzom z Olsztyna Bełchatów jest murowanym faworytem. Jednak siatkówka lubi często zaskakiwać i nawet drużyna niżej usytuowana w tabeli może sprawić niespodziankę.

 

KOSZYKÓWKA

ŁÓDŹ

Tauron Basket Liga Kobiet:

Koszykarki Cosinusa Widzew Łódź spotkanie 10. Kolejki rozegrają 14 grudnia.

I Liga kobiet:

MUKS Chrobry Basket Głuchołazy – ŁKS SMS Łódź, niedziela, 16:00

Łodzianki sprawiły miłą niespodziankę wygrywając tak wysoko (63:48) z ówczesnym liderem z Poznania. W tym tygodniu pojadą na pojedynek z Chrobrym w Głuchołazach. Kolejne punkty mogą sprawić że przybliżą się do pozycji lidera i awansu, który jest ich celem.

 

WOJEWÓDZTWO

Tauron Basket Liga:

Rosa Radom – Polfarmex Kutno, niedziela, 18.00

Koszykarze Polfarmexu kolejny raz nie byli w stanie wygrać na własnym parkiecie. Tym razem wyjeżdżają do Radomia by zmierzyć z miejscową Rosą. Choć gospodarze to silna drużyną to koszykarze z Kutna mają większą potrzebę zwycięstwa. Jeśli swoje chęci przełożą na grę, zwłaszcza w defensywie to mają szansę na zwycięstwo. Zwłaszcza, że forma Radomian jest dużo słabsza niż w poprzednim sezonie.

I liga kobiet:

AZS AJP II Gorzów Wlkp. – UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, sobota, 16:00

Koszykarki z Aleksandrowa po kolejnej porażce w lidze (46:67 z Enea AZS Poznań) potwierdziły swoją wciąż bardzo słabą formę. Dlatego wyjazd do Gorzowa Wielkopolskiego jest tym bardziej kluczowy dla drużyny SMS-u, ponieważ muszą znów zacząć wygrywać jeśli wciąż myślą o dobrej pozycji w lidze.

 

 

 

PIŁKA RĘCZNA – PGNiG Superliga:

MKS Piotrkowianin – Azoty Puławy, sobota, 18:00

KPR RC – MKS Piotrkowianin, środa, 20:00

 

FUSTAL – Ekstraklasa

Gatta Active Zduńska Wola Pogoń Szczecin, sobota, 18:00

 

Social Network Integration by Acurax Social Media Branding Company