Województwo

Wieluń: Obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września delegacja działaczy Młodzieży Wszechpolskiej z Okręgu Łódzkiego udała się do Wielunia na obchody związane z 78 rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Oficjalne uroczystości poprzedziło widowisko teatralne przygotowane przez miejscowych artystów, nawiązujące do nalotów bombowych niemieckich Luftwaffe. O 4:40, czyli w momencie, gdy rozpoczęło się bombardowanie miasta rozległ się dźwięk syren, a goście i obecni na obchodach mieszkańcy Wielunia oddali hołd poległym minutą ciszy. Następnie miały miejsce przemowy, w tym prezydenta Polski oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym te niezwykle przykre wydarzenia.
W przeciwieństwie do ataku na składnicę broni na Westerplatte, tu w Wieluniu niemiecki agresor zaatakował wyłącznie obiekty cywilne, doprowadzając do 75% zniszczenia miasta oraz śmierci ok. 1200 mieszkańców na skutek nalotów. Jak wielkim barbarzyństwem odznaczali się niemieccy agresorzy, niech świadczy fakt, że atak został przeprowadzony, gdy większość mieszkańców była pogrążona jeszcze we śnie bez żadnych szans na uratowanie.
Godnym uwagi i pochwały była frekwencja mieszkańców Wielunia, którzy pomimo wczesnej godziny licznie pojawili się na obchodach, aby uczcić pamięć rodaków.

Floating Social Media Icons by Acurax Wordpress Designers