Łódź

Władze Łodzi zapraszają do siebie Białorusinów

W ostatnim czasie w mediach głośno jest o Łodzi i jej władzach, które oficjalnie zapraszają Białorusinów do Polski, aby uciekli oni od „…totalitarnego rządu prezydenta Łukaszenki”, jak ujęła to Prezydent Hanna Zdanowska.

Oprócz pojedynczych obywateli władze zapraszają także białoruskie firmy do Polski. Aby zachęcić Białorusinów do imigracji ma powstać specjalne „centrum dla obcokrajowców”, który będzie dla nich punktem informacyjnym.

Miasto planuje także od 1 lipca uruchomić m.in. bezpłatne kursy z języka polskiego, a także rozpocząć kampanię informacyjną zachęcającą potencjalnych studentów zza granicy (ze szczególnym uwzględnieniem Białorusi i Ukrainy) do aplikowania na łódzkie uczelnie.

Niewątpliwie faktem jest, że Aleksander Łukaszenka ogranicza wolność Białorusinom i nie daje im choćby pozoru wpływania przez nich na sytuację w państwie. Trzeba jednak przy tym zdawać sobie sprawę, że białoruska opozycja będzie jednak dążyła do zbliżenia z Zachodem, a tym samym przyjęcia inwentarzu wartości, takich jak liberalizm, poparcie dla postulatów środowisk LGBT, kapitalizm i związana z nim prawdopodobna masowa wyprzedaż majątku państwowego.

Poza tymi kwestiami, które bolą wielu polskich patriotów, należy zauważyć, iż państwo polskie musi bronić swoich interesów, a także interesów Kresowiaków, którzy na Białorusi doznają obecnie prześladowań. Jeśli więc Polska ma wspomagać Białorusinów w ich zmaganiach z Łukaszenką (o ile jest to w ogóle mądry pomysł, który jest zgodny z jej interesami), to powinna w pierwszej kolejności zatroszczyć się o los setek tysięcy Polaków, którzy wciąż pamiętają o swoim pochodzeniu.

Rafał Bartosiewicz

Źródło: uml.lodz.pl

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency