Publicystyka

Z okazji Dnia Matki – niskie podatki

Dzisiaj obchodzimy Dzień Matki. Oprócz kwiatów czy innych podarunków, warto z tej okazji zastanowić się nad kwestiami społecznymi.

Macierzyństwo oznacza wychowywanie dzieci. Wiąże to się z określonymi kosztami materialnymi. Rodzice nie tylko muszą zapewnić dziecku dach nad głową czy jedzenie, ale także niezbędne artykuły, takie jak chociażby ubranka.

Polska gospodarka przejawia cechy jednej wielkiej patologii. W ciągu kilku lat wyemigrowało ponad 2 mln ludzi, młodzi z wyższym wykształceniem mają spore problemy ze znalezieniem pracy w swoim zawodzie, a kiedy już im to się uda, pracują za rażąco niskie stawki, najczęściej na tzw. „śmieciówkach”. Statystyki demograficzne wskazują, że w przyszłości będziemy narodem starców. W 2060 r. na jednego emeryta w Polsce będą przypadały mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym; obecnie jest to pięć osób (Fundacja „Ośrodek Badań nad Migracjami”).

Jest wiele rozwiązań tego problemu. Jednym z nich mogłoby być m.in. obniżenie VAT-u na artykuły dziecięce bądź jego całkowite zlikwidowanie. Obecnie podatek ten wynosi 23 proc., czyli maksymalną możliwą stawkę. Mniejszy VAT obowiązuje m.in. na usługi restauracyjne i noclegowe… Co stoi więc na przeszkodzie?

Unia Europejska. Począwszy od roku 2012, mocą orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich (C-49/09), VAT na artykuły dziecięce wzrósł z 8 do… 23 proc., czyli tyle, ile wynosi obecnie. Podwyższenie podatku oznaczało podwyższenie cen i mniej pieniędzy w kieszeniach rodziców.

Tego typu nakazy są największym zagrożeniem płynącym ze strony Unii Europejskiej. My, polscy nacjonaliści, zawsze będziemy to podkreślać. Tymczasem życzymy Matkom wszystkiego dobrego, a przede wszystkim lepszych warunków socjalnych do wychowywania swoich pociech w ojczystym kraju, a nie na emigracji.

Młodzież Wszechpolska

Customized Social Media Icons from Acurax Digital Marketing Agency