Łódź Publicystyka

Żałoba antynarodowa

Sobota, godzina 19:00 – to moment, w którym wszyscy powrócimy do normalnego życia – otrząśniemy się po szokujących wydarzeniach ubiegłej niedzieli w Gdańsku po zadumie nad majestatem śmierci, tyleż nieuniknionej, co niespodziewanej, nieco inaczej będziemy patrzeć na doczesną rzeczywistość, a w sferze instytucjonalnej wyciągniemy wnioski z zaniedbań, które do tej tragedii doprowadziły. Szkoda tylko, że to – niestety – całkowita nieprawda.

Nie wrócimy do normalnego życia, ponieważ nadal toczyć się będzie pełna obłudy i arogancji „walka z mową nienawiści”. O ile rzeczywiście polska debata publiczna jest daleka od doskonałości, to proponowane ostatnio rozwiązania bliższe są kneblowaniu przeciwników politycznych, niż poprawianiu standardów dyskusji. Aby się przekonać, jak bardzo do serca biorą sobie swoje frazesy jej zwolennicy, wystarczy wygłosić krytyczną opinię o działalności Jerzego Owsiaka lub zakwestionować którykolwiek z lewicowych dogmatów – mowa miłości leje się wówczas strumieniami. Swoją drogą, to zabawne, że z „mową nienawiści” walczą środowiska, które nie znoszą krytyki na swój temat, swoich przeciwników politycznych wyzywają od „faszystów”, a debaty z adwersarzami wręcz unikają (zgodnie z deklaracją jednej z partii). Idealną tego ilustracją jest wpis facebookowej strony „Nienawidzę PiS-u”, nawołujący do zwalczania mowy nienawiści. Fanpage został wkrótce przytomnie przemianowany na „Nie toleruję PiS-u”. Prawdziwymi perełkami są zaś wypowiedzi Andrzeja Celińskiego, Bartłomieja Sienkiewicza, Krzysztofa Pieczyńskiego i szeregu internetowych anonimów sugerujące, że za ten „mord polityczny” odpowiedzialne są Kościół, PiS, narodowcy i nie wiadomo kto jeszcze. Gdy zaś TVP zabrała w tej sprawie głos w równie stronniczy sposób, lecz zwrócony w drugą stronę – przypominając sikanie do zniczy i „dorzynanie watahy”- liberałowie podnieśli larum i głosy oburzenia.

Ciężko będzie się szybko otrząsnąć z obłędu hagiografii Pawła Adamowicza uprawianej przez większość głównonurtowych mediów. Przez te kilka dni zrobiono z niego nieskazitelnego męża stanu, wzorzec uczciwości, a nawet przykładnego katolika. Podczas, gdy przyzwoici ludzie nie zabierali głosu lub tonowali swą krytykę, hagiografowie szli coraz dalej ze swoim przekazem – i można by to z niesmakiem zignorować, gdyby nie miało to wpływu na rzeczywistość.

W Łodzi wystawiony zostanie telebim transmitujący na żywo sobotni pogrzeb. Ostatni raz taka okoliczność miała miejsce po śmierci Jana Pawła II. Nie w momentach pogrzebu polskich oficerów w 2008, Prezydenta z pozostałymi przedstawicielami państwowymi w 2010, czy zmarłych w zamachach terrorystycznych Łukasza Urbana w 2016, czy Bartosza Niedzielskiego w 2018, choć trudno im odmówić równy dramatyzm i poruszenie opinii publicznej. Warto zwrócić także uwagę na postawę lewicy w obliczu transmitowania Mszy świętej na żywo w centrum miasta – widocznie na czas żałoby po Adamowiczu zawiesili swój antyklerykalny jazgot. Szkoda, że nie na stałe.

Sobotni wieczór nie upłynie normalnie także licealistom, których studniówki najpierw odwoływano, a po podaniu (w czwartek!) informacji, że żałoba potrwa tylko do godziny 19, postanowiono że odbędą się normalnie. Nie jest to jednak takie proste z odwołanymi wizytami u fryzjera, kosmetyczki i innymi niezbędnymi przygotowaniami do balu studniówkowego. Jak się okazuje nawet czas żałoby narodowej musi być organizowany chaotycznie i bez głowy, na ostatnią chwilę. Część osób zadaje nawet pytanie, czy żałoba narodowa obejmująca cały kraj, była na pewno dobrym pomysłem.

Obserwacja polskiego życia publicznego nie przestaje zaskakiwać. Okazuje się, że nawet z okresu żałoby zrobić niebywały cyrk oraz festiwal obrzucania się błotem – żeby było śmieszniej pod hasłami „poszanowania powagi sytuacji i zmarłej osoby”. Gdybym tego nie widział na własne oczy, nie uwierzyłbym. Jak mamy być narodem, skoro nawet okres żałoby wykorzystujemy do małostkowych przepychanek i podsycania wojny plemiennej?

(p.k.)

1 KOMENTARZ

Komentarze są wyłączone.

Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company